Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Avrupa Birliği

Türkiye ve Avrupa Birliği İlişkileri

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkiler 1959 yılından bu yana inişli çıkışlı bir seyir izleyerek devam etmektedir. Bu ilişkinin yasal temeli 12 Eylül 1963’te imzalanan Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) arasındaki Ortaklık Anlaşması ile atılmıştır. Anlaşmada Türkiye´nin AET´ye uyumu için hazırlık, geçiş ve nihai dönem olmak üzere üç kademeli bir süreç öngörülmüştür. Hazırlık dönemi 1973 yılında Katma Protokol´ün yürürlüğe girmesiyle sona ererken geçiş dönemi 1970´lerin ekonomik zorlukları ve 1980 darbesinin de etkisiyle uzun sürerek 1996´da Türkiye´nin Gümrük Birliğine girişiyle sona ermiştir. Türkiye, AB üyesi olmadan Gümrük Birliğini kuran ilk ve tek ülke olmuştur.

Helsinki Zirvesi’nde (1999) tam üyeliğe adaylığımız tescil edilerek Avrupa Birliği ile uzun bir geçmişi bulunan ilişkilerimizde yeni bir dönem başlamıştır. Böylece, diğer aday ülkeler gibi Türkiye de Türkiye Topluluk programları ile ajanslarına ve aday ülkeler ile birlik arasında katılım süreci çerçevesinde düzenlenen toplantılara katılma imkânına sahip olmuştur. Brüksel Zirvesi (2004), AB-Türkiye ilişkileri açısından bir dönüm noktası olmuş ve zirvede Türkiye´nin siyasi kriterleri yeterli ölçüde karşıladığı belirtilerek 3 Ekim 2005 tarihinde müzakerelere başlanması önerilmiştir. Önerilen tarihte katılım müzakerelerine başlanmış olup, müktesebat uyum çalışmaları halen devam etmektedir.

Ülkemiz 2004 yılından bu yana Avrupa Birliği eğitim programlarından tam üye olarak faydalanabilmektedir. Önceden farklı başlıklar altında yer alan AB eğitim programları Avrupa Parlamentosu ve Konseyi´nin Hayat Boyu Öğrenme’yi yasalaştıran 15 Kasım 2006 tarihli ve 1720/2006/EC sayılı Kararı ile 1 Ocak 2007 tarihi itibariyle 2013 yılı sonuna kadar sürecek yeni bir döneme girmiş ve genel ve mesleki eğitimin yanı sıra eğitimle ilgili tüm alt program ve faaliyetler Hayat Boyu Öğrenme ve Gençlik Programları adı altında birleştirilmiştir. Hayat boyu Öğrenme Programı beşikten mezara kadar olan süreçteki resmi ve gayri resmi olan bütün eğitim faaliyetlerini kapsamakta ve üye ve aday ülkelerin eğitim ve öğretim sistemleri arasında karşılıklı değişim, işbirliği ve hareketliliği güçlendirmeyi amaçlamaktadır.


Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.