Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Avrupa Konseyi

Kuruluş Tarihi: 1949

Türkiye’nin Üyelik Tarihi: 1949

Üye Ülke Sayısı: 47

Genel Sekreteri: Thorbjorn Jagland

 

AVRUPA KONSEYİ İLE YÜRÜTÜLEN EĞİTİM FAALİYETLERİ

 Ülkemizin üyeleri arasında yer aldığı Avrupa Konseyi (AK)’nin kuruluş amacı insan hakları, hukukun üstünlüğü ve çoğulcu demokrasi ilkelerini korumak ve güçlendirmektir.

Bu temel hedef çerçevesinde Avrupa Konseyi Eğitim direktörlüğü bünyesinde yürütülen eğitim çalışmaları ve programları Birimimiz tarafından takip edilmektedir.

Avrupa Konseyi Eğitim Bakanları Toplantıları 3 yılda bir düzenlenmekte olup 25.si 11 Nisan 2016 yılında Belçika’nın ev sahipliğinde düzenlenmiştir.  Bir sonraki toplantının 2020 yılında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

 

Eğitim Politikaları ve Uygulamaları İzleme Komitesi (CDPPE)

Avrupa Konseyi Eğitim Politikaları ve Uygulamaları İzleme Komitesi (CDPPE) eğitim alanında Avrupa Konseyinin yürütme organı olup politika belirleme ve karar alma çalışmaları Bakanlığımızca takip edilmektedir.

 

Eğitim Politikası Danışmanlar Ağı (EPAN)

Avrupa Konseyi (AK) tarafından Aralık 2017 tarihinde düzenlenen  Eğitim Politikaları ve Uygulamaları Yürütme Komitesi (CDPPE) toplantısında alınan karar doğrultusunda, Demokratik Kültür Yeterlikleri Referans Çerçevesinin üye ülkelerdeki uyum sürecine katkı sağlamak amacıyla  her üye ülkeden bir devlet temsilcisinin yer aldığı Eğitim Politikası Danışmanlar Ağı (EPAN) kurulmuştur.

 

Eğitimde Etik, Şeffaflık ve Bütünlük Platformu Çalışma Grubu

Eğitimde Etik, Şeffaflık ve Dürüstlük Platformu (ETINED); Avrupa Konseyi ve üye ülkelerin eğitim bakanlıkları, eğitim kurulları, yükseköğrenim kurumları, uluslararası sivil toplum kuruluşları, eğitimci ve öğrencilerin bir araya gelerek oluşturduğu eğitimde etik, şeffaflık ve dürüstlük ilkeleri temel alınarak demokrasi ve katılım kültürünün geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.

 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Dava ve Kararları 

Bakanlığımıza yönelik AİHM davalarına ilişkin iş ve işlemlerinin koordinasyonu Daire Başkanlığımız tarafından sağlanmaktadır.  


Avrupa Konseyi Önemli Internet Linkleri

 

Avrupa Konseyi Ana Sayfa

Avrupa Konseyi Eğitim Ana Sayfa

Avrupa Konseyi Eğitim Komitesi

Avrupa Dil Portfolyosu

Avrupa Konseyi Demokratik Yurttaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi

İnsan Haklarının Farkına Var Ve Harekete Geç

Yüksek Öğretim Ve Bilimsel Araştırmalar

Dil Politikası

Tarih Öğretimi

Avrupa’da Roman Çocukların Eğitimi

Avrupa Dil Portfolyosu

Avrupa Konseyi Eğitim Personeli Hizmetiçi Eğitim Programları (PESTALOZZİ)

Avrupa Konseyi Türkiye

 

 

 

 

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.