Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Eğitim Enstitüsü Mütevelli Heyeti 1. Toplantısı 02-03 Nisan Tarihlerinde Ankara´da Gerçekleştirildi.

 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Eğitim Enstitüsü Mütevelli Heyeti 1. Toplantısı, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ömer Dinçer başkanlığında bugün (3 Nisan 2012) Ankara’da,  yapılmıştır.  
  Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Eğitim Enstitüsü Mütevelli Heyeti 1. Toplantısı 02-03 Nisan Tarihlerinde Ankara´da Gerçekleştirildi.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Eğitim Enstitüsü Mütevelli Heyeti 1. Toplantısı, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ömer Dinçer başkanlığında bugün (3 Nisan 2012) Ankara’da,  JW Marriott Otel’de yapılmıştır. Toplantıya, EİT Genel Sekreteri Mohammed Yahya Maroofi,  Afganistan İslam Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Sayın Gulam Faruk VARDAK ve Kırgız Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanı Kanat Sadıkov ile İran Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakan Yardımcıları, Azerbaycan, Kazakistan, Pakistan, Özbekistan ve Tacikistan’ın Ankara’daki Büyükelçileri katılmışlardır.

Toplantı öncesinde, 2 Nisan Pazartesi günü Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Salih Çelik başkanlığında Yüksek Düzeyli Uzmanlar Grubu Toplantısı  gerçekleştirilmiştir. Yüksek Düzeyli Uzmanlar, Mütevelli Heyeti Toplantısı gündemindeki konuları ayrıntılı olarak ele almış ve Bakanlar düzeyindeki Mütevelli Heyeti Toplantısı raporunu hazırlamıştır.

Eğitim alanında EİT Üyesi Ülkeler arasında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla 25 Şubat 1997 tarihinde Tahran’da yapılan Eğitim, Bilim ve Kültürel İşbirliği Komitesi Toplantısı’nda temelleri atılan ve 9 Mayıs 1998 tarihinde Almati’de yapılan 8. EİT Bakanlar Konseyi Toplantısı’nda Ankara’da kurulması kararlaştırılan EİT Eğitim Enstitüsü’nün kurucu belgesi bu tarihte üye ülkelerin imzasına açılmış ve Özbekistan ile Türkmenistan dışındaki üye ülkelerce imzalanarak Enstitü projesinin hayata geçirilmesine başlanmıştır. Enstitü kurucu belgesinin ülkemizin yanı sıra, İran, Kırgızistan ve Tacikistan parlamentolarında onaylanmasıyla birlikte Enstitü’nün ilk Mütevelli Heyeti’nin toplantısının yapılması mümkün olmuştur.

Mütevelli Heyeti,  EİT Eğitim Enstitüsü’nün temel belgeleri olan Usul, Personel ve Mali Yönetmeliklerini gözden geçirerek kabul etmiş, Ensitü’nün 2012 Yılı Bütçesi ile üye ülkelerin ödeyecekleri katkı paylarının dağılımını onaylamıştır. Ensitü’nün 2012 yılı Çalışma Programı’nı kabul eden Mütevelli Heyeti, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Sayın Prof. Dr. Selahattin Turan’ı Enstitü’nün ilk Başkanı olarak atamıştır.

Mütevelli Heyeti toplantısı majında Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ömer Dinçer, Afganistan ve Kırgız mevkidaşları ile İran Heyet Başkanıyla ikili görüşmelerde bulunmuş; Afganistan Eğitim Bakanı Sayın VARDAK ile Habibe Kadiri Kız Okullarının Kuruluşu ve Faaliyetlerine İlişkin Anlaşma’yı imzalamıştır.

                Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ömer Dinçer, topantıya katılan heyetler onuruna 2 Nisan Pazartesi günü bir akşam yemeği vermiştir.

                EİT Eğitim Enstitüsü Mütevelli Heyeti Toplantısı, EİT Üyesi Ülkelerle mevcut ikili siyasi ve ekonomik ilişkilerimize hakim olan dostluk ve kardeşlik ruhunu kültür ve eğitim işbirliği alanlarına da taşımaya vesile olmuştur.

 

eit bakanlareit bakanlareit bakanlareit bakanlareit bakanlareit bakanlareit bakanlareit bakanlareit bakanlar

 

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.