Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Makedonya Eğitim Bakanı Spiro Ristovski ile bir araya geldi.

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, UNİCEF Bölgesel Bakanlar Seviyesi Eğitim Konferansı kapsamında Makedonya Eğitim Bakanı Spiro Ristovski ile bir araya geldi.
Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Makedonya Eğitim Bakanı Spiro Ristovski ile bir araya geldi.

Bölgesel Bakanlar Seviyesinde Eğitim Konferansı için İstanbul’da bulunan Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Makedon mevkidaşı Sayın Spiro Ristovski ile gerçekleştirdiği ikili görüşmede, “Kardeşlerin dayanışması ilkesiyle başlatılan Türkiye-Makedonya işbirliği çalışmaları, diğer alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da memnuniyet verici seviyede gelişerek devam etmektedir” dedi.

2012-2013 eğitim öğretim yılında farklı seviyelerde 250 Makedonyalı gencin Türkiye’de burslu öğrenim gördüğünü ifade eden Bakan Avcı, bugüne kadar toplam 247 öğrencinin de mezun olduğunu belirtti.

Bakan Avcı ayrıca, Makedonya’da bulunan 500’e yakın Türk eserinin korunması, bakım ve onarımlarının yapılması adına Türkiye tarafından finanse edilen projelerin uygulamaya konulmasının da diğer bir kültürel dayanışma örneği olduğunu ifade ederek kültürel işbirliği programı çerçevesinde Türkiye tarafından Üsküp’te açılan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin faaliyete başlamasının da yine bu kapsamda değerlendirilebileceğini belirtti.

Makedonya Eğitim Bakanı Sayın Ristovski´de ülkelerinde bulunan Osmanlı Türkçesi ile yazılmış metinlerin okunabilmesi için Türkiye´deki Makedon öğrencilerin bu yönde eğitilerek Makedonya´daki söz konusu metinlerin deşifre edilmesinin iki ülke içinde büyük önem arz ettiğini belirtti. Bakanımız Sayın Nabi Avcı da bu yönde yapılabilecek her türlü çalışmaya Milli Eğitim Bakanlığı olarak memnuniyetle destek vereceklerini ifade etti.  

Görüşmenin ardından Bakan Avcı, Makedonya Eğitim Bakanı Spiro Ristovski’ye kalem ve turkuaz rengin hakim olduğu İznik çini işlemeli  ikili tabak hediye etti.

 

MakedonyaMakedonya
Makedonya
Makedonya Eğitim Bakanı

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.