Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, UNICEF Heyeti ile Görüştü.

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bölgesel Bakanlar Düzeyi Eğitim Toplantısı Kapsamında Türkiye’de Bulunan UNICEF Heyeti ile Görüştü.
Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, UNICEF Heyeti ile Görüştü.

Sayın Bakanımız Nabi Avcı ile birlikte Müsteşar Yardımcımız Salih Çelik ve Genel Müdürümüz Y. Ziya Yediyıldız´ın hazır bulunduğu görüşmede UNICEF İcra Direktör Yardımcısı Yoka Brand, Bölge Direktörü Marie-Pierre Poirier ve UNICEF temsilcileri yer aldı.


Bakanımız Sayın Nabi Avcı, her şeyden önce bölge düzeyinde tüm eğitim sistemlerinin dünyada yaşanan hızlı değişim ve dönüşümlere ayak uydurması gerektiğinden,yaşanan hızlı değişimin esnek bir eğitim sistemini, hayat boyu öğrenmeyi ve iyi bir yönetişimi zorunlu hâle getirdiğinden bahsetti.

Bakan Avcı, özel eğitime gereksinim duyan engellilerin ve özel yetenekli bireylerin bütünleştirme eğitimi doğrultusunda uygun ortamlarda eğitimlerinin sağlanması amacıyla beşeri ve fiziki altyapının da güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca en temel insan haklarından biri olan eğitimin, bireylerin kişilik ve kabiliyetini geliştirir özellikte olması, hayat boyu öğrenme çerçevesinde iş gücü piyasası ile uyumu güçlendirmesi, fırsat eşitliğini sağlaması ve kalite odaklı olması gerektiğini belirtmiştir. Her çocuğun ve gencin ruhsal ve fiziksel gelişimleri ile becerilerini artırmaya yönelik sportif, sanatsal ve kültürel aktivitelerere eğitim programlarında daha fazla yer verilerek, bilgi ve iletişim teknolojilerine entegre olmuş eğitim programlarının uygulama konulmasının önemi vurguladı.


Bakan Avcı, geçici koruma altında bulunan Suriye vatandaşlarına yönelik ortaklaşa yürütülen eğitim faaliyetleri nedeniyle de UNICEF’e teşekkür etti.

Sayın Yoka Brand da Her Çocuğun Kaliteli Eğitime Erişiminin Sağlanması konulu uluslararası konferansa Türkiye´nin ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti belirterek teşekkür etti.


Görüşmenin ardından Bakan Avcı, UNICEF Heyeti’ne tablo ve ikili çini tabak hediye etti.

UNICEF HeyetiUNICEF HeyetiUNICEF Heyeti

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.