Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

OECD Eğitim Bakanları Gayrı Resmi Toplantısı 2-3 Ekim 2013 Tarihlerinde, İstanbul´da Gerçekleştirildi.

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın teşrifleriyle, Bakanımız Sayın Nabi Avcı ve OECD üyesi ülkeler ile diğer davetli ülkelerden 26 eğitim bakanının katılımıyla, Genel Müdürlüğümüz Koordinesinde "OECD Eğitim Bakanları Gayrı Resmi Toplantısı"  İstanbul´da gerçekleştirildi.
OECD Eğitim Bakanları Gayrı Resmi Toplantısı   2-3 Ekim 2013 Tarihlerinde, İstanbul´da Gerçekleştirildi.

 

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışına katıldığı ve teması ´´Eğitim Yoluyla Uygun Becerilerin ve İstihdamın Artırılması´´ olan toplantıya 2 gün boyunca Bakanımız Sayın Nabi Avcı başkanlık etmiştir.

Daha önce düzenlenmiş olan OECD Eğitim Bakanları toplantıları arasında en geniş katılımlı olan toplantıya, 26 bakan ve toplam 155 heyet temsilcisi katılmıştır.

Toplantıda, amaca uygun becerileri geliştirmede, bu becerilerin etkin arzını sağlamada ve beceri talebiyle arzı arasında daha iyi bir eşleşme oluşturmada karşı karşıya olunan zorluklar üzerinde durulmuştur.

Anaokulundan üst-ortaöğretime ve buradan orta öğretim sonrası mesleki eğitim ve hayat boyu öğrenimi kapsayacak şekilde düzenlenen toplantıda tüm eğitim sistemi ele alınmıştır.

Toplantıda ayrıca eğitim bakanları ve heyetler, OECD´nin 2012 Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) değerlendirmelerinin yanında, 2013 OECD Yetişkin Becerileri Anketi’nden (PIAAC) bulgular üzerinde tartışılmıştır.

Bakanlar, ülkelerin siyasi gündeminde önemli bir yeri olan, amaca uygun beceri ve yetkinliklerin en iyi nasıl artırılacağı hususunda görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

Toplantıda, ´´Becerilerin gelişim ve uygulanışını şekillendiren eğilimler ve perspektifler nelerdir? Eğitim sistemi amaca uygun beceri ve yetkinlikleri nasıl geliştirebilir? Okul arz ve talebi arasında daha iyi bir eşleşme sağlamak için eğitim bakanları neler yapabilir? Öğrenmenin ekonomik ve sosyal getirilerini azamiye çıkarmak için eğitim politikası ne yapabilir?´´ soruları üzerinde durulmuştur.

Bakanımız Sayın Nabi Avcı ve OECD Genel Sekreteri Angel Gurria´nın  kapanış konuşmalarının ardından toplantı sona ermiştir.  

  

 

OECD Eğitim Bakanları ToplantısıOECD Eğitim Bakanları ToplantısıOECD Eğitim Bakanları ToplantısıOECD Eğitim Bakanları ToplantısıOECD Eğitim Bakanları ToplantısıOECD Eğitim Bakanları ToplantısıOECD Eğitim Bakanları ToplantısıOECD Eğitim Bakanları ToplantısıOECD Eğitim Bakanları ToplantısıOECD Eğitim Bakanları ToplnatısıOECD Eğitim Bakanları ToplnatısıOECD Eğitim Bakanları Toplnatısı

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.