Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Slovakya Eğitim, Bilim, Araştırma ve Spor Bakanının Ziyareti.

Ülkemizde bir dizi resmi ziyarette bulunan olan Slovakya Eğitim,  Bilim, Araştırma ve Spor Bakanı Dusan Çaploviç; karşılıklı burs imkânları, iki ülke arasındaki öğrenci değişim programları, kardeş okullar ve Bakanlığımız ile Slovakya Eğitim, Bilim, Araştırma ve Spor Bakanlığı arasında hazırlıkları uzun süredir devam etmekte olan  “Eğitim İşbirliği Programı” gibi eğitim konularında Bakanımız Sayın Nabi AVCI ile karşılıklı görüş alış verişinde bulundu.
Slovakya Eğitim,  Bilim, Araştırma ve Spor Bakanının Ziyareti.

 

 

Bakanımız Sayın Nabi AVCI, Genel Müdürlüğümüzce devam ettirilen ve kısa süre içerisinde imza aşamasına gelecek olan işbirliği anlaşmasıyla karşılıklı burs imkânlarının geliştirilmesi, öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin değişim programlarından daha etkin yararlanması, ders kitabı ve materyal değişimi, kardeş okullar, ortak faaliyetler, seminer ve konferanslar düzenlenmesi gibi uygulamaların hayata geçirilmesi, temennisinde bulundu. Türk ve Slovak halkları arasındaki temasların yoğunlaştırılmasına ve birbirlerini daha yakından tanımalarına yardımcı olacağını ifade eden Sayın Bakanımız, Bakanlar Kurulunda imzalanan ve Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanan kararname ile Slovakya Cumhuriyetine vize uygulamasının kalktığına işaret ederek Slovakya’da eğitim görmek isteyen öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin sayısının her geçen gün arttığını göz önünde bulundurarak Slovakya’dan da benzer bir uygulamaya geçilmesinin beklendiğini belirtti.

Samimi bir ortamda gerçekleşen ikili görüşmenin sonunda Sayın Bakanımız konuk Bakan Sayın Çaploviç’e Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Dr. Mustafa İsen ve Dr. İ. Hakkı Aksoyak tarafından hazırlanan Semendire Alaybeyi Vuslati Ali Bey Gazâ-Nâme-i Çehrin adlı eseri ve Türk mavisi olarak bilinen Turkuaz rengin hakim olduğu İznik çini tablo hediye etti. Bakan Avcı, eserin kapak fotoğrafının aslının bulunduğu kütüphanede edebiyata kazandırılan transkriptinden de bulunmasından memnuniyet duyacağını ifade etti.

Konuk Bakan Caploviç ise Bakan Avcı´ya Slovakya’ya özgü ülkenin dünya çapında tanınan ürünlerinden kristal bir kâse hediye etti.

Slovak Bakan ZiyaretiSlovak Bakan ZiyaretiSlovak Bakan ZiyaretiSlovak Bakan ZiyaretiSlovak Bakan ZiyaretiSlovak Bakan ZiyaretiSlovak Bakan ZiyaretiSlovak Bakan ZiyaretiSlovak Bakan ZiyaretiSlovak Bakan Ziyareti

 

 

 

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.