Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Türk Dili Konuşan Ülkeler Birliği Komitesi (Türk Keneşi) Kapanış Oturumu ve İmza Töreni.

Genel Müdürlüğümüz koordinesinde gerçekleştirilen Türk Keneşi Eğitim Bakanları Kıdemli Memurlar  Toplantısı Kapsamında alınan tavsiye niteliğindeki kararlar Bakanlar Toplantısında kabul edilmiş ve söz konusu kararların hayata geçirilmesi için somut adımlar atılmıştır.
Türk Dili  Konuşan Ülkeler Birliği Komitesi (Türk Keneşi) Kapanış  Oturumu ve İmza Töreni.

 

Toplantıda Türk Keneşi Türk Üniversiteler Birliği ile YÖK arasında Mevlana değişim programı bağlamında ve birlik ile diğer üye ülke Eğitim Bakanlıkları arasında da benzer değişim programları kapsamında işbirliği protokolleri imzalanmıştır.

Ayrıca tüm üye ülke okullarında okutulacak ve ortak bilinç oluşturmayı amaçlayan tarih kitabının yazılmaya başlanması üzerinde de mutabık kalınmıştır. Ortak eğitim Televizyon kanalı konusunda ise yeni bir kanal kuruluncaya kadar mevcut ulusal imkanlardan yararlanılması ve bu çerçevede diğer eğitim programlarının yanısıra çocuklara yönelik olarak Türk kahramanlarının oynayacağı çizgi filmler yoluyla Türk tarihinin anlatılmasının önemi bakanlar tarafından toplantıda vurgulanmıştır. Bununla birlikte üye ülkelerin ortaokul ve lise müfredatlarında yer alan Türk Dili derslerinde, Türk Dilleri arasındaki kelime ve cümle yapısı benzerlikleri ile mevcut ortak söz hazinesinin vurgulanmasının önemine atıfta bulunulmuştur.

Türkdildeş ülkelerindeki lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin akademik çalışmalarının Türkoloji üzerine yoğunlaştırılmasının teşviki için özel burs da dahil olmak üzere çeşitli imkanların yaratılması da Bakanlarca durulan diğer bir husustur. Bununla birlikte üye ülkeler arasında mesleki ve teknik eğitim alanında işbirliği yapılması konusunda da mutabık kalınmıştır.

Azerbaycan Eğitim Bakanı´nın daveti üzerine bir sonraki Bakanlar toplantısının 2014 yılında Azerbaycan´da;  müteakip Bakanlar Toplantısı ise Kazakistan´da gerçekleştirilecektir.

 

 

Türk Keneşi Kapanış Oturumu ve İmza TöreniTürk Keneşi Kapanış Oturumu ve İmza TöreniTürk Keneşi Kapanış Oturumu ve İmza TöreniTürk Keneşi Kapanış Oturumu ve İmza TöreniTürk Keneşi Kapanış Oturumu ve İmza Töreni

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.