Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Kıdemli Memurlar Toplantısıyla Başladı.

Kıdemli Memurlar Komitesi’nin İkinci  Toplantısı Türkiye’nin evsahipliğinde Genel Müdürlüğümüz koordinesinde  21 Kasım 2013 tarihinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir´de gerçekleştirilmektedir.
Türk Dili Konuşan  Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Kıdemli Memurlar Toplantısıyla Başladı.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi), Türk dili konuşan ülkeler arasında kapsamlı işbirliğini teşvik etmek amacıyla uluslararası bir örgüt olarak 2009 yılında Nahçivan’daki Türk Zirvesi’nde imzalanan Nahçivan Anlaşması’yla kurulmuştur. Kurucu üyeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye´dir.

        Türk Konseyi, "Türkçe Konuşan Devletler Devlet Başkanları Zirveleri" süreci sonucunda ortaya çıkan ortak siyasi iradeyi yansıtmaktadır.

        Söz konusu süreç Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını kazanan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile Türkiye Devlet Başkanlarının 1992 yılında bir araya geldiği Ankara Zirvesi’yle başlamıştır.

        Daha sonra sırasıyla 1994 İstanbul, 1995 Bişkek, 1996 Taşkent, 1998 Astana, 2000 Bakü, 2001 İstanbul, 2006 Antalya, 2009 Nahçivan, 2010 İstanbul, 2011 Almatı Zirveleri düzenlenmiştir.

        1996 Taşkent Zirvesi’nde, düzenli olarak karşılıklı danışmalar ve teknik toplantılar gerçekleştirilmesinin, ayrıca alınan kararların uygulanmasının izlenmesinin gerekliliği vurgulanarak Türkçe Konuşan Devletler Zirvesi Sekretaryası oluşturulması kararlaştırılmıştır.

        1998 Astana Zirvesi’nde Daimi Sekretarya Tüzüğü kabul edilmiş; 2000 Bakü Zirvesi’nde ise Daimi Sekretarya’nın Türkiye’de kurulmasına karar verilmiştir. Bununla birlikte, müteakip zirvelere Özbekistan’ın devlet başkanı seviyesinde katılmayışı, Türkmenistan’ın ise bazı durumlarda çekingen davranması nedeniyle Sekretarya’nın hayata geçirilmesi konusunda somut adımlar atılamamıştır.

        2009 Nahçivan Zirvesi sırasında “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin Kurulmasına İlişkin Nahçivan Anlaşması” imzalanmış ve 2010 Kasım ayında yürürlüğe girmiştir.

        2010 yılında İstanbul’da düzenlenen 10. Zirve’de Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi hayata geçirilmiş ve İstanbul’da bulunan Sekretarya’ya Büyükelçi Halil Akıncı Devlet Başkanları tarafından Genel Sekreter olarak atanmıştır.

        Türk Konseyi’nin hayata geçirilmesinden sonra düzenlenen zirve toplantıları “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Zirveleri” olarak adlandırılmaktadır. Bu bağlamda 1. Zirve 21 Ekim 2011 tarihinde Almatı’da gerçekleştirilmiştir.

        10 Ağustos 2012 tarihinde Çolpan Ata’da (Kırgızıstan) gerçekleştirilen Türk Konseyi Eğitim Bakanları Birinci Toplantısı’nda, eğitim bakanlarının ikinci toplantısının 2013 yılında düzenlenmesi ve üye ülkelerin Eğitim Bakanlarına yardımcı olacak söz konusu Bakanlıkların temsilcilerinden oluşan bir Kıdemli Memurlar Komitesi’nin kurulması kararlaştırılmış olup 8 Nisan 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen söz konusu toplantıya Bakanlığımız temsilcisi olarak Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Y. Ziya YEDİYILDIZ katılmıştır.

 

 

       

Türk KeneşiTürk KeneşiTürk KeneşiTürk KeneşiTürk KeneşiTürk Keneşi

 

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.