Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Türkiye ile Yeni Zelanda Arasında Yükseköğretimde İşbirliği Anlaşması İmzalandı.

İmza töreninde konuşan Bakan Dinçer, Yeni Zelanda´nın yükseköğretimiyle ilgili oldukça önemli avantajlarının bulunduğunu ifade ederek, ´´Hem üniversite harçlarının çok düşük olması hem de İngilizce öğrenimi konusunda çok etkin bir potansiyele sahip olması sebebiyle iki ülke arasında özellikle yükseköğretim alanında işbirliği yapmak üzere ortak bir niyetimizi beyan ediyoruz´´ dedi.
Türkiye ile Yeni Zelanda Arasında Yükseköğretimde İşbirliği   Anlaşması İmzalandı.

İmza töreninde konuşan Bakan Dinçer, Yeni Zelanda´nın yükseköğretimiyle ilgili oldukça önemli avantajlarının bulunduğunu ifade ederek, ´´Hem üniversite harçlarının çok düşük olması hem de İngilizce öğrenimi konusunda çok etkin bir potansiyele sahip olması sebebiyle iki ülke arasında özellikle yükseköğretim alanında işbirliği yapmak üzere ortak bir niyetimizi beyan ediyoruz´´ dedi.

 

2010 yılında yapılan 8. dönem KEK toplantısından bugüne kadar yasal çerçeve alanda Yeni Zelanda ile Türkiye arasında çok önemli gelişmeler sağlandığını belirten Bakan Dinçer, ´´İki ülke arasındaki siyasi ve ticari ilişkiler geldiğimiz nokta itibarıyla oldukça iyi noktada. 2011´de iki ülke arasındaki ticaret hacmi de 125 milyon dolara ulaştı. Ancak iki ülkenin potansiyeline baktığımızda bunun oldukça düşük olduğunu söylemek mümkün. Bu sebeple KEK toplantılarının iki ülke arasındaki işbirliğini artırmak konusunda çok önemli bir yeri olduğu kanaatindeyim´´ diye konuştu.

 

Yeni Zelanda Ticaret Bakanı Groser ile ortak bir kanaate sahip olduklarını belirten Bakan Dinçer, iki ülkenin potansiyelini, ülkelerin işbirliğini artırarak daha yüksek seviyelere çıkartmak ve bu maksatla da farklı sektörlerde özellike tarım, enerji, savunma sanayi ve eğitim sektörlerinde daha da etkin hale getirmek konusunda hem fikir olduklarını söyledi. İki ülke arasındaki özel sektör ilişkilerinin de yine bu iki ülkenin potansiyelini yansıtmadığını gördüklerini belirten Bakan Dinçer, ´´Dolayısıyla özel sektörlerin de arasındaki ilişkinin geliştirilmesi bizim oldukça önemli bir arzumuz. Bu maksatla Türkiye ve Yeni Zelanda iş konseylerinin kısa zamanda kurulması için yoğun çaba sarf edeceğiz´´ dedi.

 

Yeni Zelanda´nın tarım ve hayvancılık konusunda oldukça gelişmiş durumda olduğunu belirten Bakan Dinçer, bu konuda Türkiye ile Yeni Zelanda arasındaki bilgi paylaşımı ve mümkünse ortak yatırımların yapılmasıyla ilgili programların düzenleneceğini kaydetti. Bakan Dinçer, ´´Hayvancılık alanında ülkemizde kurulu olan suni döllenme ve genetik döllenme merkezlerinin Yeni Zelanda´da bulunan çeşitli enstitü ve üniversitelerle eşleştirilmeleri yönünde de bir karar aldık´´ diye konuştu.

Yeni Zelanda´nın iddialı olduğu bir diğer alanın ise jeotermal enerjisi ve rüzgar enerjisi olduğunu ifade eden Bakan Dinçer, bu konuda da iki ülke arasında özel sektör temsilcilerinin ortak projeler üretmesini destekleme yönünde işbirliği yapılacağını söyledi.

 

Depremle mücadelede de işbirliği

 

Bakan Dinçer, şunları kaydetti: ´´Coğrafi koşulların bir sonucu olarak afetle mücadele her iki ülke için de çok önemli bir işbirliği alanı oluşturuyor. Bu kapsamda bilgi paylaşımının önemi gerçekten çok büyük. Özellikle depremle mücadele konusunda Türkiye´den AFAD ile Yeni Zelanda Deprem Komisyonu arasında işbirliği başlatılması konusunda iki tarafın da ortak çalışmaya hazır olduğunu bugün imzalayacağımız metinde vurguluyoruz. Yeni Zelanda ile ilgili işbirliğinde öne çıkan bir diğer konu da yat inşası ile ilgili çalışmalar olacak.´´

 

Yükseköğretim alanında işbirliği

 

Yeni Zelanda´nın yükseköğretimiyle ilgili de oldukça önemli avantajlarının bulunduğunu ifade eden Bakan Dinçer, ´´Hem üniversite harçlarının çok düşük olması hem de İngilizce öğrenimi konusunda çok etkin bir potansiyele sahip olması sebebiyle iki ülke arasında özellikle yükseköğretim alanında işbirliği yapmak üzere ortak bir niyetimizi beyan ediyoruz´´ dedi.

 

´´Türkiye´ye çok büyük saygı duyuyoruz´´

 

Yeni Zelanda Ticaret Bakanı Groser da Türkiye ile Yeni Zelanda arasındaki kültürel bağların tarihe dayandığını belirterek, şöyle devam etti: ´´Özellikle Gelibolu´nun ardından Yeni Zelanda ve Türkiye arasındaki ilişkilerin tarihsel boyutu ortaya çıkmış bulunmakta. 2015´de bu olayın biz 100. yıl dönümünü hep birlikte anacağız, bu nedenle Türkiye´ye çok büyük saygı duyuyoruz. Şu anda Türkiye´nin bulunduğu konum, etrafında çok ciddi zorluklarla karşılaşan ülkelerin bulunduğunu bize gösteriyor. Sizin bu ortamda sadece siyasi istikrarı sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda halkınızın refahını da yükseltmiş olmanız gerçekten Türk insanıyla ilgili çok önemli bir izlenim bıraktı.´´

Konuşmaların ardından, Bakan Dinçer ve Bakan Groser mutabakat zaptını imzaladı.

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.