Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Uluslararası Eğitim Kademelerine Geçiş Konferansı İstanbul’da Gerçekleşti

AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ve Dünya Bankası Türkiye Ülke Ofisi işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Eğitim Kademelerine Geçiş Konferansı, yurt içi ve dışından çok sayıda eğitimcinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti.
Uluslararası Eğitim Kademelerine Geçiş Konferansı İstanbul’da Gerçekleşti

 

 

  

  Genel Müdürlüğümüz koordinesinde gerçekleşen konferansın açılış konuşmasını yapan Genel Müdürümüz Y. Ziya YEDİYILDIZ konuşmasında insanın her dönem toplumun en önde gelen varlığı olduğunu ve günümüzde de bir o kadar daha fazla öne çıktığı bir dönem yaşadığımızı kaydetti. Genel Müdürümüz konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Aynı zamanda her şeyin, bütün sektörlerin ve kazanımların başlatıcısı, karar vereni ve girdisi olan insanın girdisinin eğitim olduğu apaçık ortadadır. Eğitim, kendi geçmişine bağlı olduğu kadar küresel düzeyde çevreye, deneyim ve teknolojiye de bağlı olarak gelişmektedir. Bu özelliğinden dolayı tüm ülkelerin eğitim sistemlerinin küresel aktörlerle etkileşim içinde olması kaçınılmazdır”.

Konuşmasında ülkemizin uzun bir dönemden beri uluslararası organizasyonlar olan Avrupa Birliği, Dünya Bankası ve OECD ile işbirliğine girdiğini belirten Genel Müdürümüz, bu bağlamda da Dünya Bankasının kalkınma politikasının temel ayaklarından birinde yer alan eğitime öncelikler vermesi ve bu alanda önemli küresel deneyimler elde etmesi özelliğinden dolayı bizim için önem arz etmekte olduğunu vurguladı.

 

Konuşmasında konferansın, Dünya Bankası´nın eğitim alanındaki uluslararası deneyimlerinden yararlanılması amacına yönelik bir çalışma olduğunu vurgulayan Sayın Bakanımız Nabi AVCI, son yıllarda eğitim sisteminde köklü değişiklik ve yenilikleri içeren yoğun bir çalışma içerisinde bulunduklarını kaydetti.

 

Ortaöğretimine geçiş sistemi ve sınavlar konusunun öncelikli alanlarından birisi olduğuna dikkati çeken Sayın Bakan, ideal bir geçiş sınav sisteminin ortaya çıkarılması amacıyla bazı değişiklikler yapıldığını, yeni arayışların ve değişikliklerin Bakanlığımızın hala gündeminde olduğunu söyledi.

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI: "Eğitimin ülkelerin sorumluluğunda ve özgünlüğünde olması kadar uluslar üstü ve uluslararası bir yanı vardır. Eğitimde evrensellik ancak bu yolla yakalanabilir. Bu çerçeveden bakıldığında özellikle son yıllarda ülkemizin eğitim stratejileri büyük ölçüde dışa yönelmiş durumdadır, ülkemiz şartlarına uyum gösteren ve kalıcı nitelikte olması gereken yeni bir ortaöğretime geçiş sisteminin geliştirilmesi için Bakanlığımızın ilgili birimlerince yürütülen çalışmalarla birlikte Bakanlık dışı paydaşlarımızın katkı ve katılımları da çalışmalarımızın özgün bir şekil almasında belirleyici olacaktır. Konferansta, Dünya Bankası’nın eğitim alanındaki uluslararası tecrübelerinden yararlanacağımız gibi konferansa katılan akademisyenlerin, kurum temsilcilerinin ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin görüş ve önerilerini son derece önemli ve dikkate değer bulmaktayız. Ayrıca bu konferansta, ortaöğretime geçişlerle ilgili uluslararası deneyimlerin paylaşılmasının yanında merkezi sınav uygulamalarındaki tecrübemizin, gelişmiş ülke örnekleriyle karşılaştırılması ve akademik başarının geçişlerde değerlendirilmesine yönelik konular üzerinde de durulacaktır. " şeklinde konuştu.

 

Çok sayıda yerli ve yabancı eğitimcinin katıldığı konferans basında da geniş yer buldu.

           

 

 

İstanbul Seminerİstanbul Seminerİstanbul Seminerİstanbul Seminerİstanbul Seminerİstanbul Seminerİstanbul Seminerİstanbul Seminerİstanbul Seminerİstanbul Seminer

 

Basında Çıkan Haberler :

 

 

1. Gazete haberleri için tıklayınız...

2. Web haberleri için tıklayınız...

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.