Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Yabancı Hükûmet Özel Bursları 2022-2023

Özel Burslar : Yabancı ülkeler tarafından verilen özel burslardır. Kişiler kendi imkanlarıyla, ilgili ülke veya üniversitenin şartlarına göre başvuruda bulunabilirler. Ancak, adayların eğitim sonrası denklik bilgileri konusunda Yüksek Öğrenim Kurumundan bilgi edinmeleri gerekmektedir. Bu konudaki sorumluluk adayların kendisine aittir.

JAPONYA

Japonya tarafınca Japon/Dünya Bankası Ortak Yüksek Lisans Bursu (JJ/WBGSP), Asya Kalkınma Bankası&Japon Öğrenim Programı Bursu (ADB-JSP) ve JICA global bursları tahsis edilmiştir. Program için son başvuru tarihi 3 Şubat 2022'dir. Adaylar, detaylı bilgiye https://pepp.hass.tsukuba.ac.jp/ adresi üzerinden ulaşabileceklerdir.

BRUNEİ

Brunei Darusselam Üniversitesince, Türk öğrencilere ve ilgililere 2022-2023 akademik yılı için burslar tahsis edilmiştir. Adaylar, program hakkında detaylı bilgiye ve başvuru koşullarına http://mfa.gov.bn/Pages/bdgs/bdgs2022.aspx adresinden ulaşabileceklerdir. Adayların, başvuru evraklarını 15 Şubat 2022 saat 11:00'a kadar applybdgs2022@mfa.gov.bn adresine iletmeleri gerekmektedir.

PAKİSTAN

Pakistan COMSATS Üniversitesi tarafınca Türk öğrencilere yönelik lisans ve yüksek lisans bursları verilmektedir. Burslar için son başvuru tarihi 30 Haziran 2022'dir. Adaylar, detaylı bilgiye www.comsats.edu.pk adresinden erişebileceklerdir.

Kılavuz için tıklayınız.

ROMANYA

Romanya Hükümetince, 2022-2023 akademik yılı için burslar tahsis edilmiştir. Çevrimiçi yapılacak başvurular için son başvuru tarihi 15 Mart 2022'dir. Adaylar, burslar hakkında ayrıntılı bilgiye ve başvuru detaylarına aşağıdaki adreslerden ulaşabileceklerdir:

Romence: http://www.mae.ro/node/10250

İngilizce: http://www.mae.ro/en/node/10251

HONG KONG

Hong Kong Çin Üniversitesince, ülkemiz öğrencilerine lisans düzeyinde burslar tahsis edilmiştir. Detaylı bilgiler broşürde yer almaktadır. Broşür için tıklayınız.

JAPONYA

Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (MEXT) tarafından Japonya'da eğitim görmek isteyen lise mezunu veya son sınıf öğrencileri için lisans eğitimi bursu verilmektedir.   Detaylı bilgi için tıklayınız...... 

COMSATS ÜNİVERSİTESİ BURSLARI

Pakistan İslamabad COMSATS Üniversitesi (Bilgi Teknolojileri Enstitüsü) tarafından 2022 Sonbahar döneminde İİT üyesi ülkelerden 100 adaya İİT Eğitim Değişim Programı kapsamında burs sağlanacaktır. Kabul prosedürleri ve takvimi, uygunluk kriterleri, başvuru formu ve burs kapsamına ilişkin bilgilere COMSATS'ın internet sitesindeki (www.comsats.edu.pk) "Uluslararası Öğrenciler" sekmesinden veya "http://ww3.comsats.edu.pk/internationalstudents" adresinden ulaşılabileceği belirtilmektedir. Burslar için son başvuru tarihi 15 Aralık 2021'dir. 

HONG KONG

Lingnan Üniversitesi tarafından, 2022-2023 akademik yılı için sanat, işletme ve sosyal bilimler lisans programlarına ülkemizdeki öğrencilerin burs ve kayıt için başvuruda bulunabileceği ifade edilmektedir.Adaylar, https://apply.ln.edu.hk/ adresinden başvuru yapabilecek ve detaylı bilgiye ulaşabileceklerdir.

Başvurular 7 Aralık 2021'e kadar devam edecektir.

 UMMAN

Umman Yüksek Öğretim, Bilimsel Araştırma ve İnovasyon Bakanlığı tarafından Teknoloji ve Uygulamaları Bilimler Üniversitesi'nde Mühendislik alanında yükseköğrenim görecek 1 Türk öğrenciye 2021-2022 akademik yılı için burs verileceği; diğer yandan, İşletme/Ticari Çalışmalar ve Enformasyon Teknolojisi bölümlerinde toplam 4 engelli öğrenciye burs verileceği kaydedilmektedir.

Adaylar, http://www.heac.gov.om/ adresinden başvuru yapabilecek ve detaylı bilgiye ulaşabileceklerdir.

Başvurular 15 Kasım 2021'e kadar devam edecektir.

Başvuru şartları için tıklayınız.

KORE

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstütüsü (KAIST) tarafından "Küresel Bilişim Teknolojileri Programı" kapsamında burslar tahsis edilecektir. Söz konusu program için son başvuru tarihi 23 Eylül 2021'dir. Adaylar, detaylı bilgiye https://admission.kaist.ac.kr/graduate adresi üzerinden ulaşabileceklerdir.

Başvuru kılavuzu için tıklayınız.

HONG KONG

Hong Kong Bapdist Üniversitesi tarafından "HKBU Turkey Scholarship" programı kapsamında iki adet başarı bursu tahsis edilmiştir. Burs kapsamında adayların eğitim ücretinin karşılanacağı ifade edilmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

HİNDİSTAN

Hindistan Teknik ve Ekonomik İşbirliği Programı tarafından çeşitli alanlarda uzmanlık eğitimleri verilmektedir. Her bir eğitim için 2 aday seçilecektir. Başvuracak adayların, iyi derecede İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Adaylar, başvurulabilecek programlara ve diğer detaylara www.itecgoi.in adresinden ulaşabileceklerdir.

ÇİN

Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığınca, 38 farklı proje kapsamında burslar verilmektedir. Adaylar burs programları ve başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgiye www.china-aibo.cn/EN/ linkinden ulaşılabilecektir. Burs programına başvuracak adayların 3 yıldan fazla iş tecrübesine sahip olmaları gerekmektedir. Adaylar, başvuru için gerekli belgelere ise www.campuschina.org adresinden ulaşılabilecektir. Burslar için son başvuru tarihi 15 Mayıs 2021'dir.

SİNGAPUR

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi tarafından "Uygulamalı İktisat Bilimi Master Programı" (MSc Applied Economics Programme) bursu tahsis edilmiştir. Adaylar, burs hakkında detaylı bilgiye http://www.sss.ntu.edu.sg/Programmes/msae/Pages/Home.aspx adresinden ulaşabileceklerdir.

Broşür için tıklayınız.

Burs için son başvuru tarihi 31 Mayıs 2021'dir

İRAN

İran Meşhed Firdevsi Üniversitesi tarafından "Firdevsi Bursu" başlığı altında lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde burslar tahsis edilmiştir.

Adaylar başvurularını intr@um.ac.ir e-posta adresi veya http://inr.um.ac.ir internet adresi aracılığıyla yapabileceklerdir.

Burslar için son başvuru tarihi 21 Mayıs 2021'dir.

ÇİN

Çin Atom Enerjisi İdaresi tarafından 2021-2022 akademik yılı için Çin Atom Enerjisi Bursu (AES Program) kapsamında Harbin Mühendislik Üniversitesi'ne nükleer mühendislik eğitimi alanında yüksek lisans ve doktora seviyesinde burslar tahsis edilmiştir. Adaylar burs detaylarına ve başvuru bilgilerine studyinchina.csc.edu.cn ve issp.hrbeu.edu.cn adreslerinden erişebileceklerdir.

Yüksek lisans düzeyi için en fazla 30, doktora düzeyi için ise en fazla 15 burs verilmesi planlanmaktadır.

 

Burslar için son başvuru tarihi 30 Nisan 2021'dir.

ÇİN

Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti tarafından, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerden 10 öğrenciye değişim programı kapsamında 2021-2022 akademik yılı için burs tahsis edilmiştir. Burs için son başvuru tarihi 15 Mart 2021 olup, adaylar bursa dair detaylara campuschina.org adresinden erişilebilecektir.

 

Adayların başvuru belgelerini son başvuru tarihine kadar gsalameh@oic-oci.org adresine iletmeleri gerekmektedir.

GÜNEY KORE

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tarafınca 2021 yılı için burslar tahsis edilmiştir. Adaylar, başvuru koşulları ve diğer detaylara http://ittp.kaist.ac.kr/html/kr/adm/adm_0201.html adresinden erişim sağlayabilirler. 

Başvurular çevrimiçi gerçekleştirilecek olup 16 Mart 2021 tarihinden itibaren başvuru yapılabilecektir. 

NOT: Enstitü tarafından belirlenen başvuru ücreti 80 dolar olarak belirtilmiştir.

HONG KONG

Hong Kong tarafınca "Hong Kong Kuşak ve Yol Bursları"  kapsamında lisans ve yüksek lisans düzeyinde burslar tahsis edilmiştir.

Adaylar, başvuru koşulları ve diğer detaylara https://www.studyinhongkong.edu.hk/en/hong-kong-education/scholarships.php#bars adresinden erişim sağlayabileceklerdir.  

GÜNEY KORE

Seul Ulusal Üniversitesi tarafından "SNU President Fellowship" programı altında doktora düzeyinde burslar verilmektedir.

İlgilenen adaylar https://en.snu.ac.kr/admission/graduate/application adresinden 11 Mart saat 17.00'a (Kore saati ile) kadar başvurularını yapabileceklerdir.

TAYVAN

Tayvan tarafınca 2021-2022 akademik yılı için Türk öğrencilere lisans, yüksek lisans, doktora ve dil bursları verilmektedir. Burslar için son başvuru tarihi 30 Mart 2021'dir. Dil bursu toplamda 96 ay olup, 16 kişiye verilmesi planlanmaktadır. Detaylar için: https://www.roc-taiwan.org/tr_tr/post/2817.html

 

Lisans, yüksek lisans ve doktora alanlarında toplamda 10 kişiye burs verilecektir. Detaylar için: https://www.roc-taiwan.org/tr_tr/post/2804.html

LETONYA

Letonya tarafınca Türk öğrenci ve araştırmacılara devlet bursu ve yaz okulu imkanı sunulmaktadır. Her iki burs için de son başvuru tarihi 1 Nisan 2021'dir. İlgilenen adaylar burslar hakkında detaylı bilgiye https://viaa.gov.lv/eng/ adresinden ulaşabileceklerdir.

BRUNEİ

Brunei Darusselam Hükümeti tarafından 2021-2022 akademik yılı için burslar tahsis edilmiştir. Adayların, başvuru evraklarını en geç 15 Şubat 2021 tarihinde applyBDGS2021@mfa.gov.bn adresine göndermeleri gerekmektedir. Adaylar başvuru formu ve diğer detaylara http://www.mfa.gov.bn/Pages/bdgs2021.aspx adresinden ulaşabileceklerdir.

İSLAM KALKINMA BANKASI

İslam Kalkınma Bankası (İKB) tarafından 2021-2022 akademik yılı için Lisans Burs Programı, Yüksek Lisans Burs Programı, Doktora Burs Programı, Doktora Sonrası Araştırma Programlarında burslar verilecektir. İKB Burs programına başvurular İKB'nin Burs Portalı (www.isdb.org/scholarships) üzerinden gerçekleştirilecektir. Son başvuru tarihi 28 Şubat 2021'dir. Detaylar için tıklayınız.

MACARİSTAN

Macaristan Hükümetince 2021-2022 akademik yılı için Türk öğrencilere çalışma ziyareti ve yaz kursları tahsis edilmiştir. Çalışma ziyaretleri için son başvuru tarihi 25 Şubat, yaz kursları için ise 11 Mart 2021'dir. Adaylar, başvuru koşulları ve gerekli başvuru belgelerinin listesine http://tka.hu/international-programmes/4133/information-for-applicants adresinden ulaşabileceklerdir.Başvurular https://scholarship.hu adresinden yapılacaktır.

AVUSTURYA

Avusturya Federal Eğitim, Bilim ve Araştırma Bakanlığı tarafından 2021-2022 akademik yılı için Türk öğrencilere çeşitli düzeylerde burs imkânı sunulmaktadır. Adaylar detaylara https://grants.at/ adresinden ulaşabileceklerdir. 

ROMANYA

Romanya Hükümetince, AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarına burslar tahsis edilmektedir. Adaylar, burslara ilişkin detaylı bilgilere "www.mae.ro" adresinden ya da "www.ankara.mae.ro/en/local-news/1601" adresinden ulaşabileceklerdir. Bursa son başvuru tarihi 30 Nisan 2021'dir. 

HONG KONG

Hong Kong Baptist Üniversitesince, "International Postgraduate Scholarships (IPS)" bursu kapsamında 1 yıl süreli yüksek lisans eğitimi imkânı sağlanmaktadır. Son başvuru tarihi, başvuru yapılacak alana göre değişiklik göstermektedir. Adaylar, detaylı bilgi ve başvuru formlarına adresinden ulaşabileceklerdir. Broşür için tıklayınız.

VİETNAM

Vietnam Thai Nguyen Üniversitesi tarafından, 2021-2022 akademik dönemi için lisans ve lisansüstü alanlarında burslar tahsis edilmektedir. Kış dönemi için son başvuru tarihi 15 Aralık 2020, tüm başvurular için ise son başvuru tarihi 30 Haziran 2020'dir. Adaylar, detaylı bilgi ve başvuru formlarına http://aep.tuaf.edu.vn adresinden ulaşabileceklerdir.

PAKİSTAN

Pakistan Teknik Yardım Programı kapsamında tıp bölümleri için iki adet burs tahsis edilmiştir. Adaylar detaylı bilgi ve başvuru formlarına www.ead.gov.pk adresinden ulaşabileceklerdir. Burs için son başvuru tarihi 30 Ekim 2020'dir.

İNGİLTERE

İngiltere Hükümetince Chevening Burs Programı kapsamında yüksek lisans bursları tahsis edilmektedir. Son başvuru tarihi 03 Kasım 2020 saat 14:00 olup, adaylar detaylı bilgiye www.chevening.org/turkey adresinden ulaşabileceklerdir.

AZERBAYCAN

Azerbaycan Diplomatik Akademi Üniversitesi tarafından lisans ve lisansüstü düzeyde burslar verilmektedir. Adaylar, işletme, iktisat, bilgisayar mühendisliği, bilgisayar bilimleri, enformasyon teknolojileri, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi ve hukuk lisans programları ile işletme (MBA), işletme (finans bölümünde MBA, Rusya MGIMO Üniversitesi çift anadal), diplomasi ve uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi, eğitim yönetimi ile öğretim ve öğrenim lisansüstü programlarına başvuru yapılabilecektir. Adaylar, başvuru formları ve detaylı bilgilere www.ada.edu.az/admissions adresinden ulaşabileceklerdir. Son başvuru tarihi 30 Haziran 2020'dir.

HONG KONG

Hong Kong Bapdist Üniversitesi tarafından "International Postgraduate Scholarships (IPS)" burs programı kapsamında belirli alanlarda burs tahsis edilmiştir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

LETONYA

Letonya Hükumeti tarafından öğrenci, akademisyen ve araştırmacılara yönelik burslar ve yaz okulu kursu tahsis edilmiştir. Söz konusu burslara son başvuru tarihi 1 Nisan 2020'dir. Broşür için tıklayınız.

MALEZYA

Malezya Doğu Asya Eğitim Bakanları Örgütü Fen ve Matematik Eğitimi Bölgesel Merkezi tarafından 01-15 Temmuz 2020 tarihleri arasında "Gelişmiş Teknoloji Ortamında Bilimsel Araştırma Yoluyla Öğrenimi Geliştirmek" başlıklı sertifika programı düzenlenmektedir. Son başvuru tarihi 24 Mart 2020'dir. Detaylı bilgi ve başvuru formları için tıklayınız.

MACARİSTAN

Macaristan Hükumetince Macar Dili ve Kültürel Çalışmalar ile Macar Dili ve Macar Çalışmaları alanında 10 ay süreli burslar verilmektedir. Macar Dili ve Macar Çalışmaları bursu için son başvuru tarihi 4 Mart 2020; Macar Dili ve Kültürel Çalışmalar Bursu için son başvuru tarihi ise 11 Mart 2020'dir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

İSLAM KALKINMA BANKASI

İslam Kalkınma Bankası tarafından lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası bursları tahsis edilmiştir. Son başvuru tarihi 28 Şubat 2020'dir. Broşür için tıklayınız.

ROMANYA

Romanya Dışişleri Bakanlığı tarafından AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarına burs programı sunulmaktadır. Başvuru koşulları, başvuru formu ve detaylı bilgilere http://mae.ro/en/node/10251 adresinden ulaşılabilecektir. Adayların, başvuru evraklarını 16 Mart 2020 tarihine kadar Romanya Ankara Büyükelçiliği'ne teslim etmeleri gerekmektedir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

AVUSTURYA

Avusturya Federal Eğitim, Bilim ve Araştırma Bakanlığı ve diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından burslar tahsis edilmektedir. Adaylar, burslara ilişkin detaylı bilgilere https://grants.at/ adresinden ulaşabileceklerdir.

HONG KONG

Hong Kong Makao Üniversitesi lisans ve lisanüstü programları için burslar tahsis etmektedir. Lisans programları için son başvuru tarihi 17 Nisan 2020, lisansüstü programlar için ise son başvuru tarihi 28 Şubat 2020'dir. Adaylar burs hakkında detaylı bilgiye https://isw.umac.mo adresinden ulaşabileceklerdir. Broşür için tıklayınız.

PAKİSTAN

Pakistan "Güneyde Sürdürebilir Kalkınma İçin Bilim ve Teknoloji Komisyonu" Üniversitesi tarafından 2020 güz dönemi için burslar tahsis edilmiştir. Burslara son başvuru tarihi 30 Haziran 2020'dir. Adaylar, detaylı bilgiye https://comsats.edu.pk/internationalstudents/ adresinden ulaşabileceklerdir.

ENDONEZYA

Endonezya tarafınca Darmasiswa bursları tahsis edilmiştir. Burslara son başvuru tarihi 2 Mart 2020'dir. Adaylar detaylı bilgiye https://darmasiswa.kemdikbud.go.id adresinden erişebilecekler ve başvurularını yapabileceklerdir. Kılavuz için tıklayınız.

BRUNEİ

Brunei Darusselam Üniversitesi tarafından 2020-2021 akademik yılı için lisans ve yüksek lisans düzeyinde burslar verilecektir. Adaylar detaylı bilgilere http://www.mfa.gov.bn/Pages/BDGS.aspx adresinden ulaşabileceklerdir. Son başvuru tarihi 14 Şubat 2020'dir. Afiş için tıklayınız.

KUVEYT

Kuveyt Üniversitesi tarafından 2019-2020 öğretim yılı için kültür bursları başlığı altında burslar verilecektir. Burslara son başvuru tarihi 09 Ocak 2020'dir. Başvuru detayları için tıklayınız.

ENDONEZYA

Endonezya Surakarta Muhammadiyah Üniversitesince burslar verilmektedir. Detaylı bilgilere www.bkui.ums.ac.id./brochure-scholarship/ adresinden ulaşılabilecektir. Broşür için tıklayınız.

AZERBAYCAN

Azerbaycan Hükümetince, Hükümetimiz emrine lisans, yüksek lisans, doktora ve genel tıp alanlarında toplam 1 adet burs tahsis edilmiştir. Adaylar ayrıntılı bilgi ve başvuru formlarına http://mfa.gov.az/content/1017 adresinden ulaşabileceklerdir.

HONG KONG Hong Kong Lingnan Üniversitesi lisans programlarına kayıt ve yabancı öğrenci bursları başvuruları başlamış olup, 9 Aralık 2019 tarihine kadar erken kayıt, 15 Nisan 2020 tarihine kadar ise normal kayıt başvuruları yapılabilecektir. Başvurular www.LN.edu.hk/admissions/ug/overseas adresinden gerçekleştirilecektir. Adaylar burs hakkında detaylı bilgi taleplerini de UGadm@LN.edu.hk e-posta adresine yapabileceklerdir.
VİETNAM Vietnam Thai Nguyen Tarım ve Ormancılık Üniversitesi tarafından lisans ve lisansüstü burslar verilmektedir. Kış 2020 dönemi bursları için son başvuru tarihi 2 Aralık 2019; ilkbahar 2020 dönemi için ise 30 Haziran 2020'dir. Adaylar detaylı bilgiye aep.tuaf.edu.vn adresinden erişebileceklerdir.
HONG KONG

Hong Kong Bapdist Üniversitesi tarafından International Postgraduate Scholarships (IPS) burs programı kapsamında belirli alanlarda burs tahsis edilmiştir. Detaylı bilgi için tıklayınız...

MEKSİKA Meksika Hükümetince Hükümetimiz emrine burslar tahsis edilmiştir. Burslara son başvuru tarihi 27 Eylül 2019 olup, başvuru detaylarına adaylar https://www.gob.mx/amexcid/acciones-y-programas/becas-para-extranjeros-29785 adresinden ulaşabileceklerdir.
MISIR  El Ezher Üniversitesi ve Mısır Yüksek Öğrenim Bakanlığı Bursları. Adayların, söz konusu program için başvurularını 31 Ağustos  2019 tarihine kadar Mısır Dışişleri Bakanlığına iletmeleri gerekmektedir. Detaylar ve başvuru formları için tıklayınız...
SLOVAKYA Slovakya Hükümetince eğitim, araştırma, akademisyenlik ve sanatsal çalışmalar için burslar tahsis edilmiştir. Burs üniversite öğrencileri, akademisyenler, araştırma görevlileri ve sanatçılara yöneliktir. Adaylar ayrıntılı bilgiye https://www.scholarships.sk ve https://euraxess.sk adreslerinden ulaşabileceklerdir. Tanıtım broşürü için tıklayınız. 
FRANSA Fransa Hükümetince din bilimleri alanında yüksek lisans, doktora ve istisnai durumlarda da lisans bursları tahsis edilmiştir. Adayların başvuru dosyalarını 19 Nisan 2019'a kadar Fransız Büyükelçiliği İşbirliği ve Kültürel Eylem Servisi'ne göndermeleri gerekmektedir. Detaylar ve başvuru formu için tıklayınız.
LETONYA Letonya Devlet Eğitim Geliştirme Ajansı'ndan 2019-2020 akademik yılında Leton yükseköğrenim ve araştırma kuruluşlarında Türk öğrenciler, akademisyen ve araştırmacılara yönelik Letonya yükseköğrenim ve yaz okulu bursları sağlanmaktadır. Adaylar, ''http://viaa.gov.lv/scholarships'' adresli web sitesinden burs başvuruları için "Etüd ve Araştırma" bölümünde, yaz okulları için "Yaz Okuları" bölümünde yer alan başvuru formu ve gerekli belgeleri doğrudan Ajansa internet başvuru sistemi yoluyla, en geç 1 Nisan 2019 tarihine kadar göndermesi gerekmektedir. Sonuçlar tüm başvuru sahiplerine düzenleyiciler tarafından bildirilecektir.
BRUNEİ


Adaylar, söz konusu program için başvurularını https://apply.ubd.edu.bn/orbeon/uis-welcome/ adresinden yapabilecek olup, son başvuru tarihi 31 Mart 2019'dur. Detaylar için tıklayınız.

ROMANYA

Romanya Dışişleri Bakanlığı tarafından AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarına burs programı sunulmaktadır. Başvuru koşulları, başvuru formu ve detaylı bilgilere http://www.mae.ro/en/node/10251 web adresinden ulaşılabilir. Gerekli evrakların 13.03.2019 tarihine kadar Romanya Ankara Büyükelçiliğine teslim edilmesi gerekmektedir.

HONG KONG

Hong Kong Baptist University (HKBU) tarafından Türk öğrencilere yönelik burs tahsis edilmiştir. Burslar, yalnızca harç masraflarını karşılamaktadır. Öğrencilerin başvurularını çevrimiçi olarak sunmaları gerektiğini, birkaç farklı son başvuru tarihi olduğunu, bunlardan sonuncusunun 31 Mayıs 2019 olduğu ve başvuruların belirtmektedir. Adaylar bilgi almak için aşağıdaki kontaklarla direk iletişime geçebileceklerdir. 

Detaylar için tıklayınız. 

PAKİSTAN

Pakistan İslamabad COMSATS Üniversitesi(CUI) tarafından yabancı öğrenciler için çeşitli bölümlere yönelik 2019 - Güz dönemi yarı burslu(kayıt parası ve kalacak yeri kapsayan) lisans programları ile burssuz yüksek lisans programları açılmıştır. Son başvuru tarihi 15 Şubat 2019 olup, programlara ilişkin ayrıntılı bilgiye (http://ww3.comsats.edu.pk/internationalstudents/) adresinde "International students" sayfasından ulaşılabilecektir. 

PAKİSTAN

Pakistan Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Enstitüsü tarafından İslam İşbirliği Teşkilatı  üyesi ülkelerdeki yüksek lisans  öğrencilerine 10 adet burs tahsis edilmektedir. Başvuru süreci her yıl Mayıs ayında, 1.sınıf dersleri Kasım ayının ilk Pazartesi günü başlamaktadır. Nükleer Mühendislik, Tıbbi Fizik, Radyasyon Fiziği, Nükleer Tıp ve Radyasyon-Tıbbi Onkoloji alanlarında iki yıllık  süre için tam burs verilmektedir. Burs; harç ücreti, öğrenci yurdunda tek kişilik oda ve iki yıl boyunca aylık 2500 Rupi (yaklaşık 1250 TL) harçlığı kapsamakta olup, iyi hal ve akademik performans bursun devamlılığı için gerekmektedir. Ayrıca öğrenim dili İngilizce olup, başvuran adayların lise ve lisans eğitimlerinde çok iyi (excellent) düzeyde İngilizce notlarına sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi üniversitenin www.pieas.edu.pk/admissions/ web adresinden edinilebilecek olup, başvuru ve kabul ile ilgili sorular için Direktör Dr.Masroor Ikram'a (masroor@piesas.edu.pk) adresinden doğrudan e posta yolu ile ulaşılabilinecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

PAKİSTAN

Pakistan Hükümetince 2018-2019 akademik yılında Pakistan'da bulunan bazı üniversitelerde mühendislik ve eczacılık bölümlerinde eğitim masraflarını kendileri karşılayacak yabancı ve çifte vatandaşlığı bulunan Pakistanlı öğrenciler için burs tahsis edilmektedir. Lise ve dengi okullarda yüzde 60'lık başarı ile mezun olan öğrenciler başvurabilecek olup, adayların ilgili kabul kurullarından geçmeleri veya her ders için SAT testinden en az 550 puan almaları gerekmektedir. Başvurular 31 Ekim 2018 tarihine kadar internet üzerinden yapılabilecektir. Başvuru formu, kabul koşulları ve eğitim katkı payına ilişkin bilgilere www.hec.gov.pk/site/sfs internet adresinden ulaşılabilecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı koordinasyonunda 2019-2020 akademik yılı için Avrupa Birliği alanında yüksek lisans burs imkanı sunulmaktadır. Burs başvuruları 1 Kasım 2018 - 16 Ocak 2019 tarihleri arasında Avrupa Koleji internet sitesine (www.coleurope.eu) online başvuru olarak yapılabilecektir. Burs bir yıl süreli olup; eğitim, kayıt, yemek ve konaklama giderlerini kapsamaktadır. Başvuru için gerekli belgeler www.ab.gov.tr adresinde yer almaktadır. Ayrıntılı bilgiye   avrupakoleji@ab.gov.tr  web adresinden ulaşılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

TUNUS

Tunus tarafından 2019-2020 akademik yılında uluslararası öğrenciler için Arapça dili öğretimine yönelik yüksek lisans bursu imkânı sunulmaktadır. Başvurular uluslararası öğrenciler için her yıl 15 Mart- 15 Temmuz tarihleri arasında yapılmaktadır. Ayrıntılı bilgiye http://www.mes.tn/page.php?code_menu=114  web adresinden ulaşılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

PAKİSTAN

2018-2019 akadekim yılında Pakistan´daki bazı üniversitelerin tıp, diş hekimliği, eczacılık ve mühendislik bölümlerine, eğitim masraflarını kendileri karşılamak üzere yabancı ve çifte vatandaşlığı bulunan Pakistanlı öğrenciler için lisans bursları ilan edilmiştir. Adaylar detaylara www.hec.gov.pk/site/sfs adresinden ulaşabileceklerdir.

HONG KONG

Hong Kong tarafından 2019-2020 akademik yılında uluslar arası öğrenciler için doktora bursu imkânı sunulmaktadır. Burs;  aylık 25,100 HK$ ödeme ile yılda bir kez 12, 600 HK$  konferans ve seyahat ödeneğini karşılamaktadır. Başvurular 1 Aralık 2018 tarihine kadar yapılabilecektir. Ayrıntılı bilgiye HKPF@ugc.edu.hk  ve www.rgc.edu.hk/hkphd web adresinden ulaşılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

BREZİLYA

Brezilya Hükümeti tarafından 2019 yılı "Yüksek Öğrenim Öğrenci Değişim Programı"(PEC)  dahilinde Brezilya'nın kamu  ve özel yükseköğretim kurumlarında lisans programına katılım imkanı sağlanmaktadır. Söz konusu program; ücretsiz katılımı desteklemekte olup, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma ve öğrenci belgelerinin bedelsiz olarak onaylanmasını karşılamaktadır. Program için adaylar başvuruları www.dce.mre.gov.tr web adresinden Eğitim İşleri Bölümünden yapabilecek olup,  detaylı bilgi için dce@itamaraty.gov.br. mail adresinden bilgi alabileceklerdir. Başvurular Birezilya Büyükelçiliğine yapılacaktır.

 

2018 Yabancı Hükûmet Özel Bursları için tıklayınız.....

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.