Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Yabancı Hükûmet Özel Bursları 2019-2020

Özel Burslar : Yabancı ülkeler tarafından verilen özel burslardır. Kişiler kendi imkanlarıyla, ilgili ülke veya üniversitenin şartlarına göre başvuruda bulunabilirler. Ancak, adayların eğitim sonrası denklik bilgileri konusunda Yüksek Öğrenim Kurumundan bilgi edinmeleri gerekmektedir. Bu konudaki sorumluluk adayların kendisine aittir.

AZERBAYCAN

Azerbaycan Diplomatik Akademi Üniversitesi tarafından lisans ve lisansüstü düzeyde burslar verilmektedir. Adaylar, işletme, iktisat, bilgisayar mühendisliği, bilgisayar bilimleri, enformasyon teknolojileri, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi ve hukuk lisans programları ile işletme (MBA), işletme (finans bölümünde MBA, Rusya MGIMO Üniversitesi çift anadal), diplomasi ve uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi, eğitim yönetimi ile öğretim ve öğrenim lisansüstü programlarına başvuru yapılabilecektir. Adaylar, başvuru formları ve detaylı bilgilere www.ada.edu.az/admissions adresinden ulaşabileceklerdir. Son başvuru tarihi 30 Haziran 2020'dir.

HONG KONG

Hong Kong Bapdist Üniversitesi tarafından "International Postgraduate Scholarships (IPS)" burs programı kapsamında belirli alanlarda burs tahsis edilmiştir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

LETONYA

Letonya Hükumeti tarafından öğrenci, akademisyen ve araştırmacılara yönelik burslar ve yaz okulu kursu tahsis edilmiştir. Söz konusu burslara son başvuru tarihi 1 Nisan 2020'dir. Broşür için tıklayınız.

MALEZYA

Malezya Doğu Asya Eğitim Bakanları Örgütü Fen ve Matematik Eğitimi Bölgesel Merkezi tarafından 01-15 Temmuz 2020 tarihleri arasında "Gelişmiş Teknoloji Ortamında Bilimsel Araştırma Yoluyla Öğrenimi Geliştirmek" başlıklı sertifika programı düzenlenmektedir. Son başvuru tarihi 24 Mart 2020'dir. Detaylı bilgi ve başvuru formları için tıklayınız.

MACARİSTAN

Macaristan Hükumetince Macar Dili ve Kültürel Çalışmalar ile Macar Dili ve Macar Çalışmaları alanında 10 ay süreli burslar verilmektedir. Macar Dili ve Macar Çalışmaları bursu için son başvuru tarihi 4 Mart 2020; Macar Dili ve Kültürel Çalışmalar Bursu için son başvuru tarihi ise 11 Mart 2020'dir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

İSLAM KALKINMA BANKASI

İslam Kalkınma Bankası tarafından lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası bursları tahsis edilmiştir. Son başvuru tarihi 28 Şubat 2020'dir. Broşür için tıklayınız.

ROMANYA

Romanya Dışişleri Bakanlığı tarafından AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarına burs programı sunulmaktadır. Başvuru koşulları, başvuru formu ve detaylı bilgilere http://mae.ro/en/node/10251 adresinden ulaşılabilecektir. Adayların, başvuru evraklarını 16 Mart 2020 tarihine kadar Romanya Ankara Büyükelçiliği'ne teslim etmeleri gerekmektedir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

AVUSTURYA

Avusturya Federal Eğitim, Bilim ve Araştırma Bakanlığı ve diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından burslar tahsis edilmektedir. Adaylar, burslara ilişkin detaylı bilgilere https://grants.at/ adresinden ulaşabileceklerdir.

HONG KONG

Hong Kong Makao Üniversitesi lisans ve lisanüstü programları için burslar tahsis etmektedir. Lisans programları için son başvuru tarihi 17 Nisan 2020, lisansüstü programlar için ise son başvuru tarihi 28 Şubat 2020'dir. Adaylar burs hakkında detaylı bilgiye https://isw.umac.mo adresinden ulaşabileceklerdir. Broşür için tıklayınız.

PAKİSTAN

Pakistan "Güneyde Sürdürebilir Kalkınma İçin Bilim ve Teknoloji Komisyonu" Üniversitesi tarafından 2020 güz dönemi için burslar tahsis edilmiştir. Burslara son başvuru tarihi 30 Haziran 2020'dir. Adaylar, detaylı bilgiye https://comsats.edu.pk/internationalstudents/ adresinden ulaşabileceklerdir.

ENDONEZYA

Endonezya tarafınca Darmasiswa bursları tahsis edilmiştir. Burslara son başvuru tarihi 2 Mart 2020'dir. Adaylar detaylı bilgiye https://darmasiswa.kemdikbud.go.id adresinden erişebilecekler ve başvurularını yapabileceklerdir. Kılavuz için tıklayınız.

BRUNEİ

Brunei Darusselam Üniversitesi tarafından 2020-2021 akademik yılı için lisans ve yüksek lisans düzeyinde burslar verilecektir. Adaylar detaylı bilgilere http://www.mfa.gov.bn/Pages/BDGS.aspx adresinden ulaşabileceklerdir. Son başvuru tarihi 14 Şubat 2020'dir. Afiş için tıklayınız.

KUVEYT

Kuveyt Üniversitesi tarafından 2019-2020 öğretim yılı için kültür bursları başlığı altında burslar verilecektir. Burslara son başvuru tarihi 09 Ocak 2020'dir. Başvuru detayları için tıklayınız.

ENDONEZYA

Endonezya Surakarta Muhammadiyah Üniversitesince burslar verilmektedir. Detaylı bilgilere www.bkui.ums.ac.id./brochure-scholarship/ adresinden ulaşılabilecektir. Broşür için tıklayınız.

AZERBAYCAN

Azerbaycan Hükümetince, Hükümetimiz emrine lisans, yüksek lisans, doktora ve genel tıp alanlarında toplam 1 adet burs tahsis edilmiştir. Adaylar ayrıntılı bilgi ve başvuru formlarına http://mfa.gov.az/content/1017 adresinden ulaşabileceklerdir.

HONG KONG Hong Kong Lingnan Üniversitesi lisans programlarına kayıt ve yabancı öğrenci bursları başvuruları başlamış olup, 9 Aralık 2019 tarihine kadar erken kayıt, 15 Nisan 2020 tarihine kadar ise normal kayıt başvuruları yapılabilecektir. Başvurular www.LN.edu.hk/admissions/ug/overseas adresinden gerçekleştirilecektir. Adaylar burs hakkında detaylı bilgi taleplerini de UGadm@LN.edu.hk e-posta adresine yapabileceklerdir.
VİETNAM Vietnam Thai Nguyen Tarım ve Ormancılık Üniversitesi tarafından lisans ve lisansüstü burslar verilmektedir. Kış 2020 dönemi bursları için son başvuru tarihi 2 Aralık 2019; ilkbahar 2020 dönemi için ise 30 Haziran 2020'dir. Adaylar detaylı bilgiye aep.tuaf.edu.vn adresinden erişebileceklerdir.
HONG KONG

Hong Kong Bapdist Üniversitesi tarafından International Postgraduate Scholarships (IPS) burs programı kapsamında belirli alanlarda burs tahsis edilmiştir. Detaylı bilgi için tıklayınız...

MEKSİKA Meksika Hükümetince Hükümetimiz emrine burslar tahsis edilmiştir. Burslara son başvuru tarihi 27 Eylül 2019 olup, başvuru detaylarına adaylar https://www.gob.mx/amexcid/acciones-y-programas/becas-para-extranjeros-29785 adresinden ulaşabileceklerdir.
MISIR  El Ezher Üniversitesi ve Mısır Yüksek Öğrenim Bakanlığı Bursları. Adayların, söz konusu program için başvurularını 31 Ağustos  2019 tarihine kadar Mısır Dışişleri Bakanlığına iletmeleri gerekmektedir. Detaylar ve başvuru formları için tıklayınız...
SLOVAKYA Slovakya Hükümetince eğitim, araştırma, akademisyenlik ve sanatsal çalışmalar için burslar tahsis edilmiştir. Burs üniversite öğrencileri, akademisyenler, araştırma görevlileri ve sanatçılara yöneliktir. Adaylar ayrıntılı bilgiye https://www.scholarships.sk ve https://euraxess.sk adreslerinden ulaşabileceklerdir. Tanıtım broşürü için tıklayınız. 
FRANSA Fransa Hükümetince din bilimleri alanında yüksek lisans, doktora ve istisnai durumlarda da lisans bursları tahsis edilmiştir. Adayların başvuru dosyalarını 19 Nisan 2019'a kadar Fransız Büyükelçiliği İşbirliği ve Kültürel Eylem Servisi'ne göndermeleri gerekmektedir. Detaylar ve başvuru formu için tıklayınız.
LETONYA Letonya Devlet Eğitim Geliştirme Ajansı'ndan 2019-2020 akademik yılında Leton yükseköğrenim ve araştırma kuruluşlarında Türk öğrenciler, akademisyen ve araştırmacılara yönelik Letonya yükseköğrenim ve yaz okulu bursları sağlanmaktadır. Adaylar, ''http://viaa.gov.lv/scholarships'' adresli web sitesinden burs başvuruları için "Etüd ve Araştırma" bölümünde, yaz okulları için "Yaz Okuları" bölümünde yer alan başvuru formu ve gerekli belgeleri doğrudan Ajansa internet başvuru sistemi yoluyla, en geç 1 Nisan 2019 tarihine kadar göndermesi gerekmektedir. Sonuçlar tüm başvuru sahiplerine düzenleyiciler tarafından bildirilecektir.
BRUNEİ


Adaylar, söz konusu program için başvurularını https://apply.ubd.edu.bn/orbeon/uis-welcome/ adresinden yapabilecek olup, son başvuru tarihi 31 Mart 2019'dur. Detaylar için tıklayınız.

ROMANYA

Romanya Dışişleri Bakanlığı tarafından AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarına burs programı sunulmaktadır. Başvuru koşulları, başvuru formu ve detaylı bilgilere http://www.mae.ro/en/node/10251 web adresinden ulaşılabilir. Gerekli evrakların 13.03.2019 tarihine kadar Romanya Ankara Büyükelçiliğine teslim edilmesi gerekmektedir.

HONG KONG

Hong Kong Baptist University (HKBU) tarafından Türk öğrencilere yönelik burs tahsis edilmiştir. Burslar, yalnızca harç masraflarını karşılamaktadır. Öğrencilerin başvurularını çevrimiçi olarak sunmaları gerektiğini, birkaç farklı son başvuru tarihi olduğunu, bunlardan sonuncusunun 31 Mayıs 2019 olduğu ve başvuruların belirtmektedir. Adaylar bilgi almak için aşağıdaki kontaklarla direk iletişime geçebileceklerdir. 

Detaylar için tıklayınız. 

PAKİSTAN

Pakistan İslamabad COMSATS Üniversitesi(CUI) tarafından yabancı öğrenciler için çeşitli bölümlere yönelik 2019 - Güz dönemi yarı burslu(kayıt parası ve kalacak yeri kapsayan) lisans programları ile burssuz yüksek lisans programları açılmıştır. Son başvuru tarihi 15 Şubat 2019 olup, programlara ilişkin ayrıntılı bilgiye (http://ww3.comsats.edu.pk/internationalstudents/) adresinde "International students" sayfasından ulaşılabilecektir. 

PAKİSTAN

Pakistan Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Enstitüsü tarafından İslam İşbirliği Teşkilatı  üyesi ülkelerdeki yüksek lisans  öğrencilerine 10 adet burs tahsis edilmektedir. Başvuru süreci her yıl Mayıs ayında, 1.sınıf dersleri Kasım ayının ilk Pazartesi günü başlamaktadır. Nükleer Mühendislik, Tıbbi Fizik, Radyasyon Fiziği, Nükleer Tıp ve Radyasyon-Tıbbi Onkoloji alanlarında iki yıllık  süre için tam burs verilmektedir. Burs; harç ücreti, öğrenci yurdunda tek kişilik oda ve iki yıl boyunca aylık 2500 Rupi (yaklaşık 1250 TL) harçlığı kapsamakta olup, iyi hal ve akademik performans bursun devamlılığı için gerekmektedir. Ayrıca öğrenim dili İngilizce olup, başvuran adayların lise ve lisans eğitimlerinde çok iyi (excellent) düzeyde İngilizce notlarına sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi üniversitenin www.pieas.edu.pk/admissions/ web adresinden edinilebilecek olup, başvuru ve kabul ile ilgili sorular için Direktör Dr.Masroor Ikram'a (masroor@piesas.edu.pk) adresinden doğrudan e posta yolu ile ulaşılabilinecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

PAKİSTAN

Pakistan Hükümetince 2018-2019 akademik yılında Pakistan'da bulunan bazı üniversitelerde mühendislik ve eczacılık bölümlerinde eğitim masraflarını kendileri karşılayacak yabancı ve çifte vatandaşlığı bulunan Pakistanlı öğrenciler için burs tahsis edilmektedir. Lise ve dengi okullarda yüzde 60'lık başarı ile mezun olan öğrenciler başvurabilecek olup, adayların ilgili kabul kurullarından geçmeleri veya her ders için SAT testinden en az 550 puan almaları gerekmektedir. Başvurular 31 Ekim 2018 tarihine kadar internet üzerinden yapılabilecektir. Başvuru formu, kabul koşulları ve eğitim katkı payına ilişkin bilgilere www.hec.gov.pk/site/sfs internet adresinden ulaşılabilecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı koordinasyonunda 2019-2020 akademik yılı için Avrupa Birliği alanında yüksek lisans burs imkanı sunulmaktadır. Burs başvuruları 1 Kasım 2018 - 16 Ocak 2019 tarihleri arasında Avrupa Koleji internet sitesine (www.coleurope.eu) online başvuru olarak yapılabilecektir. Burs bir yıl süreli olup; eğitim, kayıt, yemek ve konaklama giderlerini kapsamaktadır. Başvuru için gerekli belgeler www.ab.gov.tr adresinde yer almaktadır. Ayrıntılı bilgiye   avrupakoleji@ab.gov.tr  web adresinden ulaşılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

TUNUS

Tunus tarafından 2019-2020 akademik yılında uluslararası öğrenciler için Arapça dili öğretimine yönelik yüksek lisans bursu imkânı sunulmaktadır. Başvurular uluslararası öğrenciler için her yıl 15 Mart- 15 Temmuz tarihleri arasında yapılmaktadır. Ayrıntılı bilgiye http://www.mes.tn/page.php?code_menu=114  web adresinden ulaşılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

PAKİSTAN

2018-2019 akadekim yılında Pakistan´daki bazı üniversitelerin tıp, diş hekimliği, eczacılık ve mühendislik bölümlerine, eğitim masraflarını kendileri karşılamak üzere yabancı ve çifte vatandaşlığı bulunan Pakistanlı öğrenciler için lisans bursları ilan edilmiştir. Adaylar detaylara www.hec.gov.pk/site/sfs adresinden ulaşabileceklerdir.

HONG KONG

Hong Kong tarafından 2019-2020 akademik yılında uluslar arası öğrenciler için doktora bursu imkânı sunulmaktadır. Burs;  aylık 25,100 HK$ ödeme ile yılda bir kez 12, 600 HK$  konferans ve seyahat ödeneğini karşılamaktadır. Başvurular 1 Aralık 2018 tarihine kadar yapılabilecektir. Ayrıntılı bilgiye HKPF@ugc.edu.hk  ve www.rgc.edu.hk/hkphd web adresinden ulaşılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

BREZİLYA

Brezilya Hükümeti tarafından 2019 yılı "Yüksek Öğrenim Öğrenci Değişim Programı"(PEC)  dahilinde Brezilya'nın kamu  ve özel yükseköğretim kurumlarında lisans programına katılım imkanı sağlanmaktadır. Söz konusu program; ücretsiz katılımı desteklemekte olup, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma ve öğrenci belgelerinin bedelsiz olarak onaylanmasını karşılamaktadır. Program için adaylar başvuruları www.dce.mre.gov.tr web adresinden Eğitim İşleri Bölümünden yapabilecek olup,  detaylı bilgi için dce@itamaraty.gov.br. mail adresinden bilgi alabileceklerdir. Başvurular Birezilya Büyükelçiliğine yapılacaktır.

 

2018 Yabancı Hükûmet Özel Bursları için tıklayınız.....

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.