Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Yurt Dışında Görev Yapan Öğretmenlere Yönelik Düzenlenen 5. Türkçe Öğretimi Semineri Sona Erdi

Genel Müdürlüğümüzün yurt dışında görev yapan mahallen atanan  öğretmenlere yönelik düzenlediği 5. Türkçe Öğretimi Semineri´nin Anadolu Üniversitesi (AÜ) Yunus Emre Yerleşkesi´nde gerçekleşen kapanış törenine  Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, , Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ziya YEDİYILDIZ, Eskişehir Valisi Güngör Azim TUNA,  AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meryem Akoğlan KOZAK ve öğretmenler katıldı. 
Yurt Dışında Görev Yapan Öğretmenlere Yönelik Düzenlenen 5. Türkçe Öğretimi Semineri Sona Erdi

 

 

2009 yılından bu yana yurt dışında görev yapan mahallen atanan öğretmenlere yönelik  Türkçe öğretimi, Türkçe öğretimiyle ilgili metot ve teknikler konularında hizmetiçi eğitimler düzenlediklerinin altını çizerek daha önce Antalya ve Rize’nin ev sahipliği yaptığı seminere bu yıl  2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti ve UNESCO 2013 Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti seçilmesi nedeniyle Eskişehir´in ev sahipliği yaptığını kaydeden Genel Müdürümüz Y. Ziya YEDİYILDIZ,  bu ev sahipliğinde önemli rol üstlenerek kapılarını Bakanlığımıza açan Anadolu Üniversitesi yetkililerine de teşekkür etti.

Bakanlık olarak yurtdışında mahallen atanan öğretmenlere Türkçe öğretimi konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten YEDİYILDIZ, bu alandaki hizmet içi eğitimlerin düzenli olarak devam ettirileceğini söyledi. Genel Müdürümüz  dünyanın dört bir yanından gelerek iki hafta süreyle hem hizmet içi eğitimlerini tamamlayan hem de bir nebzede olsa vatan hasreti giderme olanağı bulan öğretmenlere katılımlarından dolayı teşekkür etti.

 

 

Sayın Bakanımız Nabi AVCI,  kapanış töreninde yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığının yurt içindeki çocukların eğitiminden sorumlu olduğu kadar yurt dışında bulanan çocukların kültürel kimliklerini koruyucu, yaşadıkları toplumla uyum içinde olmalarını sağlayıcı ve eğitim düzeylerini yükseltici önlemler almakta da aynı derece sorumlu olduğunu bildirerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sizlerin de bildiği gibi Bakanlığımız yurt içindeki çocuklarımızın eğitiminden sorumlu olduğu kadar, yurt dışında bulunan vatandaşlarımızın ve çocuklarının kültürel kimliklerini koruyucu, yaşadıkları toplumla uyum içinde olmalarını sağlayıcı ve eğitim düzeylerini yükseltici önlemler almaktan da aynı derecede sorumludur.  Bu minvalde 2009 yılından bu yana Yurt dışında mahallen atanan öğretmenlere yönelik; “yurt dışında yaşayan çocuklarımıza Türkçe öğretimi ve Türkçe öğretiminde yeni metot ve teknikler” konularında hizmet içi eğitim etkinlikleri düzenlenmekteyiz. Hizmet içi eğitim seminerlerinde, gördüğünüz üzere, alanlarında uzman akademisyenler görev almaktadır. Sevgili Öğretmen arkadaşlarım, sizler yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın kendi kültürlerine sahip olmalarının ve kendi kültürlerini yaşamalarının sağlanması bağlamında ulvi bir görev yapmaktasınız. Eğitim Bakanı olarak Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan çocuklarımıza ne derece önem veriyorsam, yurtdışında yaşayan çocuklarım da benim için o kadar kıymetli. Bu çocuklarımızın Türk dilini öğrenmesini, unutmamasını, kendini Türkçe ifade edebilmesini sizler sağlıyorsunuz. Türk kültürünün yaşatılmasında verdiğiniz emekler bizim için çok kıymetli. Ses bayrağımız Türkçe´yi dünyanın dört bir tarafında dalgalandıran değerli öğretmenlere teşekkür ediyorum."

 

Duygusal anların yaşandığı sertifika töreninde bir araya gelerek yazdıkları vatan hasreti temalı “Anadolum” şiirini okuyan öğretmenlere Sayın Bakanımız sertifikalarını verirken “Şimdi İstanbul’da Olmak Vardı” şarkısını dinletti.

 

 

 

EskişehirEskişehirEskişehir SeminerEskişehir SeminerEskişehir SeminerEskişehir SeminerEskişehir SeminerEskişehir SeminerEskişehir seminer


 

 

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.