Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

50. Yılında Türkçe Derslerinin Tarihsel Süreci ve Gelecek Perspektifi

Almanya'daki okullarda Türkçe dersi eğitiminin verilmeye başlanmasının 50. yılı münasebetiyle Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosluğu'nda "50. Yılda Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaletinde Türkçe Derslerinin Tarihsel Süreci ve Gelecek Perspektifi" temalı panel düzenlendi.
50. Yılında Türkçe Derslerinin Tarihsel Süreci ve Gelecek Perspektifi

 

Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği ile Türk Veli Dernekleri Federasyonunun ortaklaşa düzenlediği panelde, Türkçe derslerine devam eden öğrenci sayısının arttırılması gerektiği vurgulandı. Panel Türk Halk Müziği sanatçısı Kazım Birlik'in anadil ile ilgili yaptığı bestelerden oluşan türküleriyle başladı.

 

Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan, Almanya'da yaşayan vatandaşların en önemli meseleleri arasında eğitim konusunun geldiğini dile getirerek, "Bu toplantıya panelist olarak katılan değerli alan uzmanları, bu konuda önemli tespitlerde ve öngörülerde bulunarak KRV eyaletinde Türkçe dersleri için ortak bir gelecek perspektifi oluşturma konusunda hepimize yol gösterecekleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Türk toplumunun en temel ortak paydası olan bu en önemli meselemizin çözümü hususunda, birlik içinde konuya ve sürece odaklandığımız takdirde, en iyi sonucu alacağımıza inanıyorum." diye konuştu.

 

Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Hacer Özdoğan, KRV eyaletinde halen yaklaşık 50 bin öğrencinin Türkçe derslerine devam ettiğini belirterek, tüm tarafların katılımıyla yapılacak eşgüdümlü bir çalışmayla bu sayının yukarı taşınabileceğine dikkat çekti.

 

Görev bölgelerinde yaptıkları aktif çalışmayla Türkçe derslerine kayıtta gözle görülür artış sağlandığının altını çizen Eğitim Ataşesi Özdoğan, "Duisburg'un iki köklü lisesinde ilk defa Türkçe dersleri verilmeye başlandı. Duisburg'daki bu başarılı sonuç aktif olarak çalışacak bağımsız veli derneklerinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur." ifadelerini kullandı.

 

Almanya'daki Türkçe eğitiminde çağa uygun araçların daha yaygın kullanılmasının önemini aktaran Eğitim Ataşesi Özdoğan, "Türkçe için bu güne kadar verilen bireysel mücadeleler çok değerli. Bu çalışmalardan önemli neticeler de alındı. Ancak şu da bir gerçek ki, toplumun en önemli meselesini sürekli toplumun gündeminde tutacak daha etkili ve sürdürülebilir modern araçlara ihtiyacımız var. Teknolojiden daha fazla yararlanarak sosyal medya, dijital platformlar ve çağa uygun araçlar geliştirilmeli ve daha etkin bir biçimde kullanılmalı, hep birlikte çalışılmalı." şeklinde konuştu.

 

Moderatörlüğünü Duisburg-Essen Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ünalan'ın yaptığı panele Bielefeld Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yüksel Ekinci, Türk Veli Dernekleri Federasyonu Eş Başkanı Dr. Ali Sak ve Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Cemal Yıldız da katıldı ve birer sunum yaptılar.

 

Eğitimcilerin yoğun ilgi gösterdiği panel soru ve tavsiyelerin ardından sona erdi.

 

19-11-201919-11-201919-11-2019

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.