Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Alman Lisesi'nden Mezun Olan Öğrenciler Kep Fırlattı

Almanya'nın Rheinland-Pfalz Eyaleti'ne bağlı faaliyet gösteren Bendorf Türk Veli Birliği katkılarıyla Bendorf çevresinde "ABİTUR" diploması almaya hak kazanan öğrenciler için "Kep Giyme ve Plaket Töreni" düzenlendi.
Alman Lisesi'nden Mezun Olan Öğrenciler Kep Fırlattı

Törenin açılışında yaptığı konuşmada Almanya'daki öğrencilerimiz için düzenlenen organizyondan duyduğu mutluluğu dile getiren Türkiye Mainz Ataşesi Prof. Dr. Turgut Göğebakan; "Almanya'nın tam ortasında öğrencilerimiz için diploma töreni düzenliyoruz. Bu, bütün olumsuzluklara rağmen eğitim alanında önemli bir mesafe kattettiğimizi gösteriyor." diye konuştu.

 

"Çocuklarımızın eğitim kalitesinin yükseltilmesi öncelikli hedefimiz"

Türkiye Mainz Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği olarak bu tür etkinliklere verdikleri öneme ve desteğe vurgu yapan Eğitim Ataşesi Göğebakan şöyle devam etti:

"Çünkü amacımız sadece Türkçe ve Türk Kültürü derslerinin organizasyonunu sağlamak ya da sağlanmasına yardımcı olmak değil. Burada öğrenim gören çocuklarımızın eğitim kalitesinin yükseltilmesi de öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Bugün burada diploma törenine katılan öğrencilerimiz umuyorum ki yarının üniversite öğrencileri olarak hem kişisel yaşantılarında hem de kimliğimizi ve değerlerimizi temsil etme noktasında çok başarılı olacaklardır. Öğrencilerimizi, anne-babalarını ve öğretmenlerini kutluyorum ve bu organizasyonun her yıl büyüyerek devam etmesini diliyorum."

 

Konuşmaların ardından Eğitim Ataşesi Göğebakan ve dernek yönetim kurulu üyeleri öğrencilere plaketlerini takdim etti.

 

Törenin finalinde öğrenciler hep birlikte sahneye çıkarak kep fırlattı.

 

Abitur Diploması Nedir?

Abitur diploma programı Alman lise bitirme sınavı olarak da nitelendiriliyor. Abitur diplomasına sahip öğrenciler yalnızca Almanya'da üniversitelere gitmiyor. Abitur diploması birçok Avrupa ülkesinde ve ABD'de de tanınıyor ve üniversiteye girişi sağlıyor.

 

Öğrencilerin lisede girdikleri ve sonu Abitur diplomasına giden sınavlar Hochschulreifeprüfung (Yüksek Okul Olgunluk Sınavı) olarak adlandırılıyor.

 

27-06-201927-06-201927-06-201927-06-201927-06-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.