Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Almanya’da İstiklal Marşı Sesleri

Türkiye Münster Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğince her yıl geleneksel olarak Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma etkinliği kapsamında düzenlenen “İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması”nın 5’incisi DİTİB Bielefeld Merkez Camii Konferans Salonu’nda yapıldı.
Almanya’da İstiklal Marşı Sesleri

Türk Veliler Derneği, Bielefeld ve Çevresi Türk Öğretmenler Derneği ve Münster DİTİB Eyalet Birliğinin katkılarıyla yapılan yarışmada Münster Başkonsolosluğu görev bölgesindeki farklı şehirlerden katılan 23 öğrenci İstiklal Marşı´nı ezbere ve anlamına uygun olarak okudu.

 

Yarışmada dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller ve başarı belgesi verilirken yarışmaya katılan diğer öğrencilere de katılım belgesi ve hediye taltif edildi.

 

Yarışmanın ardından İstiklal Marşı’mızın şairi Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan kısa film gösterildi.

 

Konuşmasına İstiklal Marşı´nı güzel okuma yarışmasına katılan öğrencileri tebrik ederek başlayan Eğitim Ataşesi Necmettin Güler, Mehmet Akif Ersoy´u milletin sesi olarak şiirleriyle milli mücadeleye verdiği desteği hatırlatarak aynı milli mücadele ruhunun ebediyete kadar devam edeceğini dile getirdi.

 

Münster Başkonsolosu Pınar Gülün Kayseri ise konuşmasında Mehmet Akif’in millî mücadele yıllarında yazdığı şiirlerinde övdüğü kahramanlardan birisinin de bizatihi kendisinin olduğunu ifade etti. Çanakkale Zaferi’nin 104. yılı olması münasebetiyle verilen mücadelenin öneminden bahseden Başkonsolos Kayseri; “Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın.” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından programa emeği geçenlere ve jüri üyelerine Teşekkür Belgeleri takdim edildi.

 

22-03-201922-03-201922-03-2019

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA abdigmmeb.gov.tr - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.