Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Almanya’da Türkçe Derslerine Büyük İlgi

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti’ndeki devlet okullarında verilen Türkçe Dersleri‘ne katılımın az olması nedeniyle Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği tarafından başlatılan “Türkçe Derslerine Kayıt Kampanyası” büyük ilgi gördü.
Almanya’da Türkçe Derslerine Büyük İlgi

Geçtiğimiz günlerde Düsseldorf Başkonsolosluğu’nda yapılan toplantıda, Başkonsolos Şule Gürel’in, Türk sivil toplum örgütü temsilcilerine verilen 10 bin adet Türkçe Dersi Kayıt Formları’nın bölgelerindeki velilere dağıtılmasını ve süreci yakından takip etmelerini istemesiyle başlatılan kampanyayla Türkçe derslerine kayıtta büyük artış yaşandı.

 

“Özverili Takip Başarıyı da Beraberinde Getirdi”

Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Hacer Özdoğan yaptığı açıklamada; “Türk sivil toplum örgütü temsilcilerinin konuyu özveriyle takip etmesi, görev bölgemizde Türkçe derslerine kayıt sayılarında gözle görülür bir artış sağlanmasını da beraberinde getirmiştir. Hepimizin ortak paydası olan anadilimiz konusunda duyarlı davranan ve sorumluluk alan tüm sivil toplum örgütlerini ve süreci destekleyenleri kutluyor ve teşekkür ediyorum.“ ifadesini kullandı.

 

Kayıt Süresi Uzatıldı

Türkçe derslerine kayıt süresinin Mayıs ayına kadar uzatıldığını anımsatan Eğitim Ataşesi Özdoğan: “Kayıt süresi Mayıs ayına kadar uzatıldığı için sürecin sonuna kadar yakından takip edilmesi çok önemli. Bu nedenle Türkçe derslerine kayıtların devam etmesi için Türk sivil toplum örgütlerinin Mayıs ayına kadar aynı gayret ve kararlılıkla çalışmalarını bekliyoruz.” dedi.

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.