Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Avrupa Konseyi Göç ve Mülteciler Özel Temsilcisi Stefanek'ten Bakanlığımıza Ziyaret

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu Eyisoy Dalkıran ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük, Avrupa Konseyi Göç ve Mülteciler Özel Temsilcisi Drahoslav Stefanek ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.
Avrupa Konseyi Göç ve Mülteciler Özel Temsilcisi Stefanek'ten Bakanlığımıza Ziyaret

Toplantıda, geçici koruma altında bulunan Suriyeli sığınmacıların eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için gerçekleştirilen çalışmalar ve eğitim hizmetleri ele alındı.

 

Genel Müdür Dalkıran konuşmasında, Avrupa Konseyi ile ilişkilerimiz ile uzaktan eğitim faaliyetlerimize değinerek eğitimi bir insan hakkı olarak gördüğümüzü ve sığınmacıları da bu haktan mahrum bırakmamak için büyük bir maddi yükün altına girdiğimizi ifade etti.

 

Genel Müdür Büyük de konuşmasında, Suriyeli öğrencilere verilen eğitimin önemine vurgu yaparak "Eğer Suriyeli sığınmacılar eğitim sistemine dâhil edilmeselerdi terör örgütlerinin ağlarına düşerek sadece Ankara için değil, Berlin için, Londra için ve New York için de tehlike oluşturacaklardı" dedi.

 

Özel Temsilci Drahoslav Stefanek ise radikalleşme ile mücadelede eğitimin çok önemli olduğunu belirterek rakamların ve çalışmaların etkileyici bulduğunu ve Türk Hükumetini takdir ettiğini söyledi.

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.