Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

BAKAN ÖZER, MACARİSTAN'DA GALİÇYA TÜRK ŞEHİTLİĞİ'Nİ ZİYARET ETTİ

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Macaristan'daki temasları kapsamında Galiçya Türk Şehitliği'ni ziyaret ederek karanfil bıraktı.
BAKAN ÖZER, MACARİSTAN'DA GALİÇYA TÜRK ŞEHİTLİĞİ'Nİ ZİYARET ETTİ

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve beraberindeki heyet, Macaristan temasları kapsamında Kahramanlar Meydanı'nda Şehitler Anıtı ile Birinci Dünya Savaşı'nda Galiçya cephesinde şehit düşen Osmanlı askerlerinin mezarının bulunduğu Galiçya Türk Şehitliği'ni ziyaret etti. Özer, burada Türk ve Macar millî marşlarının okunmasının ardından anıta çelenk bıraktı ve dua okudu.

 

"Türk Milleti, Macar kardeşlerinin yanında olacaktır"

Şehitlik özel defterini imzalayan Özer, deftere şunları yazdı: "Macaristan ziyaretim vesilesiyle Birinci Dünya Savaşı esnasında Galiçya Cephesi'nde vermiş olduğunuz şanlı mücadeleden dolayı kabrişeriflerinizin manevi huzurunda bulunmaktan büyük onur duyuyorum.

 

Vatan topraklarından çok uzaklarda, bütün zorluklara göğüs gererek vermiş olduğunuz kahramanca mücadeleyle bizlere miras bıraktığınız vatanın her karış toprağını sizlerden aldığımız ilhamla hiç yılmadan savunmaya devam edeceğiz.

 

Türk milleti geçmişte olduğu gibi gelecekte de Macar kardeşlerinin yanında olacaktır.

 

Ruhlarınız şad, mekânınız cennet olsun..."

 

Bakan Özer, program kapsamında şehitleri mezarları başında anarak kabirlerine karanfil ve gül bıraktı. Eşi Nebahat Özer ve beraberindeki heyet ile şehitliği ziyaret eden Özer'e Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hasan Ünsal ve Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu da eşlik etti.

 

Özer, Macaristan temasları kapsamında Gül Baba Türbesi'ni de ziyaret etti.

12-01-202312-01-202312-01-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.