Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Bakan Selçuk Fransa’da

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve beraberindeki heyet Fransa’nın başkenti Paris’e bir günlük çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında OECD’de Türkiye’nin 2023 Eğitim Vizyonu tanıtıldı.
Bakan Selçuk Fransa’da

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  Fransa’nın başkenti Paris’te Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) merkezinde düzenlenen toplantıda 2023 Eğitim Vizyonu’nu tanıttı. Bakan Yardımcısı Reha Denemeç de tanıtımın ardından düzenlenen panele konuşmacı olarak katıldı.

 

Bakan Selçuk, temaslarına Fransız mevkidaşı Jean-Michel Blanquer ile görüşerek başladı. Yaptıkları görüşmelere değinen Bakan Selçuk, karşılıklı olarak eğitimsel konuların ve sorunların nasıl çözüleceği üzerine bir çalışma yaptıklarını dile getirerek bu çalışmaların sonucunda Fransa’daki yurttaşlarımızın, öğretmenlerimizin ve oradaki Türkçe öğretim merkezlerine dair sorunlara değinme fırsatı bulduklarını ve karşılıklı bir çözüme ulaşma iradelerini paylaştıklarının altını çizdi.

 

Bakan Selçuk, OECD Genel Sekreteri Gurria ile yaptığı görüşmede, Türkiye´nin 2023 Eğitim Vizyonu ve OECD´nin çalışmalarının ele alındığını belirtti. Bakan Selçuk, görüşmeye ilişkin, "Bizim OECD´nin birikiminden yararlanmak ve 2023 Eğitim Vizyon dokümanımızın içeriği hakkında bilgi vermek gibi bir paylaşımımız oldu. Bu doğrultuda Gurria her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi. Bu desteğin teknik, uzmanlık ve bazı ortak proje ve çalışmalar yapmak anlamında yürütülebileceğini düşünüyoruz. Oldukça verimli bir görüşmeydi." ifadesini kullandı.

 

Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa da Bakan Selçuk ve heyeti onuruna Büyükelçilik rezidansında yemek verdi. Bakan Selçuk, temasları kapsamında Sorbonne Üniversitesi Rektörüyle bir araya gelerek yeni işbirliği alanlarını görüştü.

 

Bakan Selçuk, görüşmelerin ardından Paris’te yapılması planlanan öğrenci yurdu ve Türk Evi projesi arazisini de yerinde inceledi.

 

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu Eyisoy Dalkıran da Fransa´da eğitim gören Türk öğrenciler ve Türkçe ve Türk Kültürü Dersi öğretmenleriyle toplantı yaptı.

 

Bakan Selçuk’a Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu Eyisoy Dalkıran, Paris Eğitim Müşaviri Murat Demirkan ve diğer yetkililer eşlik etti.

 

12-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.