Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Bakan Selçuk, Katar’da Mevkidaşı El-Hammadi İle Görüştü

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Katarlı mevkidaşı Muhammed el-Hammadi ile iki ülke arasındaki işbirliği alanlarının değerlendirildiği bir görüşme gerçekleştirdi.
Bakan Selçuk, Katar’da Mevkidaşı El-Hammadi İle Görüştü

Katar´ın başkenti Doha´da düzenlenen 12. Eğitimde Mükemmellik Ödül Töreni´ne katılan Bakan Selçuk, Katarlı mevkidaşı Hammadi ile bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye´de Katar okulu açılması (Katar Bilim Koleji), Arapça öğretmenlerinin dil yeterliliklerinin artırılması, Türkiye´de bu alanda eğitim verecek bir merkezin kurulması gibi konular ele alındı. Bakan Selçuk, görüşmede iki ülke arasındaki güçlü ilişkiyi zinde tutmak için eğitimcilere büyük görevler düştüğünü kaydederek "Bir ülkenin en önemli zenginlik kaynaklarından yetişmiş insan gücü potansiyelini yarınlara hazırlayacak olan öğretmenlerdir. Dolayısıyla, eğitimcilerimizin eğitimi konusunda tecrübe paylaşımında bulunabileceğimizi düşünüyorum." dedi.

 

Katar´ın Türkiye´de açmak istediği okul hakkında çalışmaların devam ettiğini belirten Bakan Selçuk, farklı eğitim konularında iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti. Eğitim uzmanlarından oluşan ortak çalışma komitesi kurularak iş birliği çalışmalarının başlaması gerektiğini anlatan Bakan Selçuk, Katar Eğitim Bakanlığının Katar´daki Türk okuluna verdiği destek için teşekkür etti.

 

Katar Eğitim ve Yüksek Eğitim Bakanı Muhammed el-Hammadi de Türkiye´nin özellikle mesleki teknik ve özel eğitim alanlarındaki tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirtti. Türkiye´de Arapça öğretimine destek olmak istediklerini de anlatan Hammadi, bu amaçla Türkiye´de bir merkez kurmak istediklerini kaydetti. Hammadi, iki ülke arasında karşılıklı öğretmen ve uzmanların ziyaretleri ile müfredat ve eğitim yöntemleri açısından bilgi paylaşımı yapılabileceğini ifade etti. Ülkesinin tüm imkânlarını eğitimin güçlendirilmesi için kullandığına işaret eden Hammadi, Eğitimde Mükemmelliyet Ödülleri´nin de bu amaçla verildiğini söyledi.

 

Bakan Selçuk, temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın talimatıyla inşa edilen ve 2017 yılında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından açılışı yapılan Doha Büyükelçiliği Türk Okulu´nu ve Katar Bilim ve Teknoloji Okulunu ziyaret etti.

 

Bakan Selçuk’a Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu Eyisoy Dalkıran eşlik etti.

 

06-03-201906-03-201906-03-201907-03-2019

 

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA abdigmmeb.gov.tr - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.