Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

BAKAN YARDIMCISI ŞENSOY, WAGENINGEN ÜNİVERSİTESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI HEIMOVAARA İLE GÖRÜŞTÜ

Hollanda temaslarında Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e eşlik eden Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Sjoukje Heimovaara ile bir araya geldi.
BAKAN YARDIMCISI ŞENSOY, WAGENINGEN ÜNİVERSİTESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI HEIMOVAARA İLE GÖRÜŞTÜ

Görüşmede Şensoy'a Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hasan Ünsal, Lahey Eğitim Müşaviri Miyase Kaya, Amsterdam Eğitim Ataşesi Anıl Yılmaz da eşlik etti.

 

Şensoy, Hollanda'nın mesleki eğitime yaklaşımını, tarım ve hayvancılık alanındaki başarılı çalışmalarını yerinde görmek amacıyla gerçekleştirdikleri ziyaret kapsamında Wageningen Üniversitesinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığının son yıllarda mesleki eğitimde niteliği artırmak için birçok iyileştirme gerçekleştirdiğini ifade etti. Yapılan en önemli atılımın iş gücü piyasası ile mesleki eğitim arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi olduğunu kaydeden Şensoy, piyasanın öncü kurumları ile iş birlikleri gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

 

Öğrencilerin uygulama becerilerinin geliştirilmesine de özel önem verdiklerini vurgulayan Şensoy, "Bir yandan mesleki eğitim kurumlarımızın altyapılarını güçlendirirken diğer yandan öğrencilerimizin gerçek iş ortamlarında uygulama becerisi kazanmalarını sağlıyoruz. Açılan AR-GE merkezleri, yenilikçi üretimlere odaklanırken diğer eğitim kurumlarımıza da örnek teşkil etmektedir. Yaklaşık bir yıl gibi kısa bir sürede AR-GE merkezlerimizin sayısı 55'e yükselmiştir." dedi.

 

Mesleki eğitim kurumlarının fikrî mülkiyet başvurusu ve tescilinde rekor düzeye ulaştığının altını çizen Şensoy, ürünlerin ihraç edilmeye ve ticari hâle gelmeye başladığını da belirtti.

 

Tarım ve hayvancılık alanındaki mesleki eğitime ilişkin de bilgiler paylaşan Şensoy, Türkiye'de tarım ve ilişkili alanlarda 146 okulda, 9 bin 309 öğrenci ve 264 öğretmenle eğitim öğretime devam edildiğini söyledi.

 

Şensoy, mesleki eğitimde son yıllarda gerçekleştirilen dönüşümün tarım alanında da artarak devam etmesi için tarım alanı öğrencilerine burs sağlanması, öğretmen eğitimlerinin yoğunlaştırılması, AR-GE çalışmalarının artırılması gibi alanlarda önemli adımlar atılacağını kaydetti.

 

Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakan Yardımcısı ve heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Heimovaara ise Türkiye'nin mesleki eğitimde yarattığı dönüşümü ve bu alana yapılan yatırımları çok etkileyici bulduğunu ifade ederek yapılacak her türlü iş birliğine açık olduklarını söyledi.

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA abdigmmeb.gov.tr - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.