Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Bakanımız sayın Nabi Avcı, Avrupa Üniversitesi Enstitüsü Başkanını Makamında Kabul Etti.

Sayın Bakanımız Nabi Avcı, Avrupa Üniversitesi Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Joseph H. H. Weiler ile  Genel Müdürümüz Ziya YEDİYILDIZ´ında hazır bulunduğu bir görüşme gerçekleştirdi. .
Bakanımız sayın Nabi Avcı, Avrupa Üniversitesi Enstitüsü Başkanını Makamında Kabul Etti.

Sayın Bakanımız, kabulde, Avrupa Üniversitesi Enstitüsü ile Türkiye´nin 2008´de öngörülen bir işbirliğini ileriye götürmek isteklerini söyledi.

Enstitünün, kendi bünyesinde Türkiye-Osmanlı bölümü açılması için tekliflerinin bulunduğunu aktaran Sayın Bakanımız, "Bunun, son günlerdeki Şura kararlarından kaynaklanan tartışmalarla ilgisi yok ama zamanlama manidar. Biz enstitünün bu konudaki ilgisine ve talebine doğrusu sıcak bakıyoruz. Şimdi onun olabilirliği ve hangi koşullarda nasıl bir işbirliği sağlanabileceği konusunda görüşmek için ziyaretimize geldiler" diye konuştu.


"Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istiyoruz"

Prof. Dr. Weiler ise AB tarafından kurulan Avrupa Üniversitesi Enstitüsünün özerk yapısı bulunduğuna işaret etti. Geçmiş yıllarda Türkiye´den çok başarılı doktora öğrencilerine ev sahipliği yaptıklarını dile getiren Weiler, bunlardan pek çoğunun profesör olarak Türkiye´deki ve Avrupa´daki üniversitelerde görev yaptıklarını belirtti. "Türkiye kültürüyle, medeniyetiyle, tarihiyle çok muhteşem bir ülke" diyen Weiler, Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade etti.

Weiler, "Türkiye´den daha fazla araştırmacı, doktora öğrencisi olmasında çok büyük fayda görüyoruz. Bakan Avcı ile üniversite bünyesinde bir Türk-Osmanlı araştırmaları kürsüsü kurulması konusunu görüşmek istiyorum" dedi.

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.