Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Bakanımız Sayın Nabi Avcı Avustralya Ankara Büyükelçisini makamında kabul etti.

Sayın Bakanımız Avustralya Ankara Büyükelçisi James Larsen´i makamında kabul etti. Kabulde Genel müdürümüz Ziya YEDİYILDIZ da hazır bulundu.
Bakanımız Sayın Nabi Avcı Avustralya Ankara Büyükelçisini makamında kabul etti.

 

Sayın Bakanımız : “Bir savaştan büyük bir dostluk çıkardık birlikte. Anzak Savaşları arasında yer alan Avustralyalılar, ülkelerine döndüklerinde birer Türkiye seveni oldular. Bu hatıralar bizim için, Avustralyalılar için bir dostluğun başlangıcı olarak hep canlı kaldı”

 İki ülke arasındaki derin dostluk ilişkilerinin yaklaşık yüz yıla uzandığına dikkat çeken Sayın Bakanımız, “(Çanakkale Savaşları) Bu savaştan büyük bir dostluk çıkarttık. Bugüne kadar da bu hatıralar bizim için ve Avustralyalılar için bir dostluğun başlangıcı olarak hep canlı kaldı” dedi.Bakanınımız Sayın Nabi  Avcı, şöyle devam etti:

“Sayın Büyükelçinin bugünkü ziyaretlerini de bu dostluğun başka tezahürü olarak ve yapılacak anma programlarında birlikte neler yapabileceğimizi, bu dostluğu acı bir hikaye ile başlayan ama sonunda bir dostluğa dönüşen bu süreci, bundan sonra nasıl birlikte daha ileriye taşıyabileceğimizi konuşma fırsatı olarak görüyorum. Kendisine ziyaret için çok teşekkür ediyorum.”

Avustralya Büyükelçisi James Larsen ise sıcak karşılama için Sayın Bakanımıza teşekkür ederek; “Biz bu dostluğa büyük değer veriyoruz. Belirttiğiniz gibi olumsuz koşullarda başladı belki bu ilişki. 100 yıl önce bir çatışma vesilesiyle ama sonrasında sıcak bir dostluğa dönüştü; bir başka alanlara geçti güvenlik konseyi, ekonomik ilişkiler, eğitim ilişkilerinde… Avustralyalılar olarak biz bu dostluğa büyük önem veriyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA abdigmmeb.gov.tr - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.