Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Genel Direktörü Irina Bokova ile öğle yemeğinde bir araya geldi.

Sayın Bakanımız, UNESCO Genel Direktörü BOKOVA’nın Büyükelçiler Konferansı nedeniyle Türkiye’de bulunduğunu, bu fırsattan faydalanarak bir araya geldiklerini belirtti.
Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Genel Direktörü Irina Bokova ile öğle yemeğinde bir araya geldi.

   

Bokova ile daha önce UNESCO Genel Kurulu´nda ve Japonya´daki eğitim konferansında görüştüklerini anımsatan Sayın Bakanımız, yemekte, özellikle eğitim alanında, işbirliğinin daha da artırılması için neler yapılabileceği konuştuklarını ifade etti.

Görüşmede, Türkiye´nin, Dünya Kültürel Miras Komitesi´ne seçilmesinin de gündeme geldiğini belirten Sayın Bakanımız, "Ayrıca, UNESCO eğitim kurumu da olduğu için özellikle bizim ´Fatih´ projesiyle çok yakından ilgileniyorlar. Bu projenin kazanımları, birikimi, başka ülkelerle de paylaşma olanakları üzerine konuşma fırsatımız oldu" dedi.

 Sayın Bakanımız, Genel Müdürümüz Ziya Yediyıldız ’ında hazır bulunduğu görüşmede UNESCO´nun Mayıs´ta yapılacak Dünya Eğitim Kongresi´ne davet edildiğini kaydederek, kendisinin de Bokova´yı ayrıca bir resmi ziyaret için Türkiye´ye davet ettiğini, Bokova´nın bunu olumlu karşıladığını söyledi.

 UNESCO´nun gelecek yıl 70´nci kuruluş yıldönümünü kutlayacağını anımsatan Sayın Bakanımız, bu vesileyle UNESCO´nun ideallerini, faaliyetlerini ve Türkiye´nin katkılarını, öğrenciler ve öğretmenlerle paylaşma fırsatı bulacaklarını ifade etti.

 "UNESCO, Türk kültürünün dünyaya açılması bakımından çok önemli bir mekanizma" diyen Bakanımız Sayın Nabi Avcı, bugüne kadar siyasi çekişmelerin dışında kalması dolayısıyla UNESCO´nun çalışmalarına özel bir önem atfettiklerini, bu ziyaretin de bunu gösterdiğini kaydetti.

 UNESCO´nun Mayıs´ta yapılacak Dünya Eğitim Kongresi´ne davet edildiğini kaydederek, kendisinin de Bokova´yı ayrıca bir resmi ziyaret için Türkiye´ye davet ettiğini, Bokova´nın bunu olumlu karşıladığını söyledi.

 

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA abdigmmeb.gov.tr - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.