Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Japon Mevkidaşı Shimomura ile görüştü

Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim UNESCO Dünya Konferansına katılmak üzere Japonya’nın Nagoya kentinde bulunan Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Japon Mevkidaşı Hakubun Shimomura ile bir araya geldi.
Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Japon Mevkidaşı Shimomura ile görüştü

Görüşmede İstanbul’da kurulması planlanan Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Ertuğrul Fırkateyn kazasına ilişkin Japon eğitim müfredatında yapılan değişiklik gündeme geldi.

Türkiye´nin Milli Eğitim Bakanını Japonya´da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden ev sahibi Bakan Shimomura, iki ülke arasında çok köklü tarihi bağların olduğunu kaydetti. Gelecek yıl anılacak olan Ertuğrul Fırkateyn kazasının 125. yılı nedeniyle ders kitaplarında değişiklik yaptıklarını da söyleyen Japon Bakan, konunun kitaplarda ayrıntılı bir şekilde anlatılacağını belirtti.

İki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin eğitim alanında da geliştirilmesini son derece önemsediklerini ifade eden Sayın Bakanımız ise şunları söyledi:

“Türkiye ile Japonya çok köklü tarihi ilişkileri olan iki ayrı ülkedir. Ekonomik ilişkilerimizin yanı sıra eğitim alanında da birlikte yapabileceğimiz çok önemli projeler var. Bu bakımdan yakın zamanda projelendirilmesi planlanan Türk - Japon Bili ve Teknoloji Üniversitesinin iki ülkenin eğitim alanındaki işbirliğini taçlandıracağına inanıyorum.”

Ertuğrul Fırkateyni ile ilgili ders kitaplarında düzenlemeye gidilmesinin ise memnuniyet verici olduğunu kaydeden Sayın Bakanımız , Japon mevkidaşı Shimomura’yı Yürkiye’ye davet etti.

Bakanımız Sayın Nabi Avcı görüşmenin ardından bir dizi incelemelerde bulunmak üzere başkent Tokyo’ya geçti. Genel Müdürümüz Ziya Yediyıldız´da Bakanımız Nabi Avcı´ya eşlik ediyor.

 

 

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA abdigmmeb.gov.tr - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.