Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Bakanımız Sayın Nabi Avcı Katar Ankara Büyükelçisini makamında kabul etti.

Sayın Bakanımız Katar´ın Ankara Büyükelçisi Salem Bin Mübarak Al-Shafi´yi makamında kabul etti. Kabulde Genel müdürümüz Ziya YEDİYILDIZ da hazır bulundu.
Bakanımız Sayın Nabi Avcı Katar Ankara Büyükelçisini makamında kabul etti.

 

 Kabulünde konuşan Bakanımız Sayın Nabi Avcı yaptığı konuşmada, iki ülke arasında özellikle eğitim alanındaki işbirliğinin daha ileriye taşınması için çalışacaklarını ifade etti.

Son zamanlarda Batı´da yükselen İslamofobik eğilimlere karşı mücadelede de iki ülke arasında yapılabileceklerin olduğuna işaret eden Sayın Bakanımız, şöyle konuştu: "Maalesef İslam dünyasındaki bazı eğitim kurumlarının da bu İslamofobinin yaygınlaşması konusunda üstlerine düşeni gereğince yerine getirmediklerini görüyoruz. Hem Müslümanların hem de Müslüman olmayanların İslam´ın gerçek ilkeleri konusunda gereğince aydınlatılmaları için eğitime çok iş düşüyor. Türkiye´nin bu konuda önemli bir birikimi olduğunu başkaları da söylüyorlar. Özellikle bizim orijinal bir eğitim modeli olarak oluşturduğumuz ve epey eskiye dayanan uygulama olan ´imam hatip´ modelinin İslam dünyasında da gerçekten büyük ilgi çektiğini de biliyorum. Bu orijinal modelin, dünyada İslam´ın doğru anlaşılmasına ciddi katkılarda bulunduğunu da biliyorum."

Bunların dışında mesleki ve teknik eğitim konusunda da dost ve kardeş ülkelerle işbirliği imkanlarının geliştirilmesi gerektiğini belirten Sayın Bakanımız, Ekim´de Katar Emiri´nin annesi Şeyha Moza´nın Türkiye ziyaretlerinde de bu konuları görüştüklerini aktardı.

Türkiye´de bulunan Suriyelilerin kamplarına yönelik Moza ile birlikte düzenledikleri ziyareti de dile getiren Sayın Bakanımız, "Burada Suriye´den gelen misafirlerin çocuklarının eğitimi konusunda birlikte güzel işler yapabileceğimiz ortaya çıkmıştı. Şeyha Moza hanımefendinin bu konuya gösterdiği hassasiyeti bir kere daha anmak istiyorum" ifadesini kullandı.

Büyükelçi Al-Shafi de Katar ve Türkiye arasındaki işbirliğinin başta koordinasyon ve danışma olmak üzere bir çok alanda geliştiğine işaret ederek, Bakan Sayın Nabi Avcı´nın iki ülke arasında "özellikle mesleki eğitim alanında da işbirliğinin geliştirilmesi" yönündeki görüşleriyle hemfikir olduğunu belirtti ve bu işbirliğinin mutabakat zaptlarının imzalanarak geliştirilebileceğini söyledi.

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.