Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Bakanımız Sayın Nabi AVCI Portekiz Eğitim Bakanı Nuno CRATO´yu Makamında Kabul Etti

Bir dizi temasta bulunmak üzere ülkemize resmî bir ziyaret gerçekleştiren Portekiz Eğitim Bakanı Sayın Nuno CRATO, beraberinde Portekiz Bilim ve Teknoloji Vakfı Başkanı’nın da bulunduğu heyetle birlikte Sayın Bakanımızı makamında ziyaret etti.
Bakanımız Sayın Nabi AVCI Portekiz Eğitim Bakanı Nuno CRATO´yu Makamında Kabul Etti

 Temaslarına 27 Ocak 2014 tarihinde İstanbul’da başlayan ve kendilerine gösterilen misafirperverlik için teşekkür ederek sözlerine başlayan Sayın Crato, Türkiye ile Portekiz arasında son derece iyi olan ve giderek ivme kazanan ilişkilerimizin bu tarz üst düzey ziyaretlerle daha da gelişeceğini ve ülkelerimiz arasında her zaman mevcut olan dostluğun da artacağını dile getirdi. 

Bakanımız Sayın Nabi AVCI da Sayın Crato ve beraberindeki değerli heyetini ülkemizde ağırlamaktan son derece mutluluk duyduğunu, bu ziyaret ve diğer yetkililerin karşılıklı ziyaretlerinin ilişkilerimizin gelişimine büyük katkı sağlayacağına inandığını ifade etti. Mayıs 2013’te Sayın Cumhurbaşkanımızın Portekiz’e yaptığı resmi ziyarette imzalanan 2013-2016 Yıllarına İlişkin İşbirliği Programı ile eğitim alanında var olan iş birliğimizin daha pekişeceğini farklı alanlara yayılacağına inandığını belirtti. Ayrıca Sayın Bakanımız, ilk kez 2004 yılında Lizbon Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde başlatılan tarafımızdan görevlendirilen bir okutman tarafından Türk Dili ve Kültürü Dersleri’nin verilmesinden de son derece mutlu olduklarını keza Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesinde de Portekiz Dili ve Kültürü Dersleri sürdürüldüğünü belirtti.

Sayın Crato, bu şekildeki görevlendirmeler ve  öğrenci değişim programlarının eğitsel anlamda olduğu kadar kültürel açıdan da ilişkilerin gelişimine katkıda bulunacağını halen Portekiz’in değişik üniversitelerinde bulunan 200’ün üzerinde Türk öğrenci ve öğretim üyesi olduğunu dile getirdi.

Sayın Bakanımız da eğitim alanında olduğu gibi ülkelerimiz arasındayükseköğretim alanında yapılacak işbirliği çalışmalarına çok önem verdiğimizi, Sayın Crato’nun İstanbul’da Koç ve Boğaziçi üniversiteleri ile Ankara’da TÜBİTAK ile gerçekleştirdikleri görüşmelerin bu konuda kendilerine faydalı olacağı kanısında olduğunu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile imzalamış oldukları anlaşmanın iki ülkenin ortak bilimsel araştırmalar yapabilmesi için önemli bir temel olacağına inandığı ifade etti.

Görüşme sonunda hem Sayın Bakanımız hem de konuk bakan iki ülke arasındaki eğitim alanında var olan ilişkilerin geliştirilmesi ve derinleştirilmesi için her türlü işbirliğine hazır olduklarını vurguladılar.

 

Portekiz Eğitim Bakanının ZiyaretiPortekiz Eğitim Bakanının ZiyaretiPortekiz Eğitim Bakanının ZiyaretiPortekiz Eğitim Bakanının ZiyaretiPortekiz Eğitim Bakanının ZiyaretiPortekiz Eğitim Bakanının ZiyaretiPortekiz Eğitim Bakanının ZiyaretiPortekiz Eğitim Bakanının ZiyaretiPortekiz Eğitim Bakanının Ziyareti

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA abdigmmeb.gov.tr - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.