Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Bakanımız Sayın Nabi AVCI, Resmi Ziyaret Amacıyla Bulunduğu Ürdün’de Gerçekleştirdiği Temaslarının İkinci Gününde Ürdün Başbakanı Abdullah En-NUSUR’u Makamında Ziyaret Etti.

Başbakanlık binasında gerçekleştirilen ve Genel Müdürümüz Ziya YEDİYILDIZ’ın da hazır bulunduğu görüşmede, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Bakanımız, Başbakan NUSUR’a IŞİD tarafından kaçırılarak öldürülen Ürdünlü şehit pilotla ilgili taziyelerini iletti.
Bakanımız Sayın Nabi AVCI, Resmi Ziyaret Amacıyla Bulunduğu Ürdün’de Gerçekleştirdiği Temaslarının İkinci Gününde Ürdün Başbakanı Abdullah En-NUSUR’u Makamında Ziyaret Etti.

Bakanımız, Türkiye’nin teröre karşı mücadelesinde Ürdün’ün her zaman yanında olacağını ve ülkemizle Ürdün arasında terörle mücadele alanındaki güçlü işbirliğinin her zaman devam edeceğini ifade etti.

Ayrıca ülkelerimiz arasındaki stratejik işbirliğinin eğitim alanında da sürdürülmesi gerektiğini, Ürdün  Millî Eğitim Bakanı ve Yükseköğretim Bakanlarının daha önce Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretler vesilesiyle 10 Türk üniversitesinin rektörünün Ürdün’e gelerek bir dizi toplantılar gerçekleştirmesiyle teknik alanda da işbirliğinin hızlanmasını arzu ettiğimizi dile getirdi. Bu minvalde Ürdün Türk Teknik Üniversitesi projesinin en kısa zamanda hayata geçirileceğini vurguladı.

Bakanımız, dil öğrenimi için Ürdün’e gelen uluslararası ilahiyat öğrencilerinin kalabilecekleri kız ve erkek yurtlarının inşaası konusunda da destek isteyerek üniversite düzeyinde kurulması düşünülen işbirliğinin yanında lise düzeyinde de ‘Türk Ürdün Okulu’ şeklinde bir ortaklık planlandığını ifade etti.

Ürdün Başbakanı NUSUR ise Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu Ürdün’e davet etmek istediklerini belirterek, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin daha da güçlendirilerek geliştirilmesini arzu ettiklerini dile getirdi.

Başbakan NUSUR, Türkiye’nin dünyada çok saygın bir yeri olduğunu Ürdün’ün de Türkiye’nin tecrübelerinden istifade edebileceğini belirtti. Türkiye’nin dünyada Filistin davasının en büyük destekçisi olduğunu Türkiye devletinin Filistin davasında göstermiş olduğu tutumunun Arap halkları üzerinde çok büyük bir takdirle karşılandığını ve Türkiye’nin bu konuda göstermiş olduğu gayreti takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Başbakan NUSUR, Bakan Avcı’ya ayrıca, Türkiye’den Mescidi Aksa’yı ziyaret etmek için Kudüs’e giden Türk vatandaşlarının bundan böyle ziyaretlerini Tel Aviv üzerinden değil de Amman üzerinden gerçekleştirmelerini arzuladıklarını söyledi.

 

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.