Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Bakanlığımız ile KKTC Millî Eğitim Bakanlığı Arasında Protokol İmzalandı

Bakanımız Sayın Nabi AVCI ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC Hukukuna Göre Kurulmuş Olan Üniversitelerin Karşılıklı Tanınmasına Dair Milletlerarası Anlaşma kapsamında ek protokol imzaladı. 
Bakanlığımız ile KKTC Millî Eğitim Bakanlığı Arasında Protokol İmzalandı

Genel Müdürümüz Ziya YEDİYILDIZ’ın da hazır bulunduğu görüşmede imzalanan Protokolle Kıbrıs´ta okuyan Türk öğrenciler, Kıbrıs vatandaşı öğrencilerle aynı haklara sahip olacak.

KKTC ile 2009´da imzalanan anlaşma kapsamında ek protokol imzalayacaklarını ifade eden Sayın Bakanımız, anlaşmanın Kıbrıs´taki üniversitelerde okuyan öğrencilerin, statüleriyle ilgili belirsizlikleri ortadan kaldırılacağını belirtti.

Bakanımız Sayın Nabi AVCI, KKTC uluslararası camianın haksız uygulamalarına ve tanınma sorunlarına rağmen dünyada nüfusuyla oranlandığı zaman büyük bir başarı addedilebilecek yabancı öğrenci nüfusuna ev sahipliği yaptığına vurgu yaparak, bunun KKTC´deki üniversitelerimizin niteliği, kalitesi hakkında bir fikir verebileceğini belirtti.

KKTC Millî Eğitim Bakanı Kemal DÜRÜST de protokolün hayata geçebilmesi için desteklerinden dolayı Sayın Bakanımıza teşekkür etti.

Kıbrıs´ın eğitim adası olma yolunda son derece hızlı ilerlediğini belirten Kemal DÜRÜST, "Bu protokolle her yıl binlerce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı çocuğumuz, öğrencimiz artık KKTC vatandaşı olan öğrencilerin sahip olduğu haklara, KKTC´deki üniversitelerinde sahip olacaklardır" dedi.

Bakanımız Sayın Nabi AVCI, Bakanlık merkez binasında gerçekleştirilen imza töreninde, protokolün hayırlı olması temennisinde bulundu. 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.