Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

"Balkanlar Eğitim Müşavirleri Bölge Toplantısı" Saraybosna'da Yapıldı

"Balkanlar Eğitim Müşavirleri Bölge Toplantısı" 2-3 Aralık 2019 tarihlerinde Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da düzenlendi.


"Balkanlar Eğitim Müşavirleri Bölge Toplantısı" Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran başkanlığında Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu Eyisoy Dalkıran, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Nilgün Çalışkan, İkili İlişkiler Daire Başkanı Mehmetali Akdağ ve Yurt Dışı Teşkilatı Daire Başkanı Salim Donat ile Bosna Hersek Saraybosna Eğitim Müşaviri Vasi Ete, Arnavutluk Tiran Eğitim Müşaviri Hacı Atakan Doğan, Bulgaristan Sofya Eğitim Müşaviri Şenol Genç, Kosova Priştine Eğitim Müşaviri Atanur Çağlayan, Romanya Bükreş Eğitim Müşaviri Seyfi Özkan ve Ukrayna Kiev Eğitim Müşaviri Ümit Yıldız'ın katılımıyla gerçekleşti.

 

Toplantının açılışını Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç ve Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu Eyisoy Dalkıran yaptı.

 

İki gün süren toplantıda müşavirliklerin faaliyetleri, eğitim alanındaki iş birliği anlaşmaları, Türkçe öğretimi, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadeledeki gelişmeler, 2020'de yürütülecek faaliyetlerin planlanması ve 2020 Balkan Eğitim Bakanları Konferansı görüşüldü.

 

Bakan Yardımcısı Safran,  yaptığı basın açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geleneksel olarak düzenlenen Eğitim Müşavirleri Toplantısı'nı bu yıl bölgelere ayırdıklarını belirterek, ilk toplantılarını da Balkanlar'da görevli eğitim müşavirleriyle gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Altı ülkenin müşavirleriyle bulundukları ülkelerdeki eğitim sorunlarını ve çözüm önerilerini ele aldıklarını anlatan Safran, ayrıca Bosna Hersekli yetkililerle de görüşmeler yapma imkânı bulduklarını ifade etti.

 

Türkiye Maarif Vakfının (TMV), Türkiye'nin yurt dışındaki eğitim açığının giderilmesi açısından önemine dikkati çeken Bakan Yardımcısı Safran, Saraybosna'daki Maarif Okullarını da ziyaret edeceklerini dile getirdi.

 

Bakan Yardımcısı Safran, FETÖ ile mücadele konusuna da değinerek, "Gittiğimiz her yerde Türkiye için duyarlı olan bu konunun paylaşımını yapıyoruz ve o ülkelere elimizden geldiği kadar Türkiye'nin tecrübelerini aktarıyoruz. Bu konulardaki hassasiyetimiz her yerde olduğu gibi burada da devam edecek." dedi.

 

Türkiye'nin yaşadığı acıları hiçbir ülkenin yaşamasını istemediklerini kaydeden Bakan Yardımcısı Safran, "Bu sinsi yaklaşımın gerçek yüzünü anlatmak bize, karar vermek kendilerine düşüyor." ifadelerini kullandı.

 

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç'u ziyaret eden Bakan Yardımcısı Safran ve Genel Müdür Dalkıran, daha sonra Bosna Hersek Sivil İşler Bakan Yardımcısı Adnan Husiç ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

 

 

Bakan Yardımcısı Safran ve beraberindeki heyet, bağımsız Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç'in Kovaçi Şehitliği'ndeki kabrini ve Maarif Vakfı'nın Saraybosna'da açtığı okulu da ziyaret etti.

 

04-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-2019

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA abdigmmeb.gov.tr - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.