Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Meksika

YABANCI HÜKÜMET BURSLARI (2016-2017)

 

ÜLKE ADI

VERİLEN BURSUN TÜRÜ

İLK BAŞVURU

SON BAŞVURU

MÜLÂKAT TARİHİ

 

MEKSİKA

4 Adet Yüksek Lisans/Doktora/
Araştırma/Uzmanlık/
Tıbbi Uzmanlık

15 Mayıs 2015

16 Ağustos 2015

18 Ağustos 2015

 

 

ÖZEL ŞARTLAR:

 

1)  Burs başvuruları için İspanyolca dilini en az iyi derecede bilmek zorunludur.

2)  Burslar dişçilik, plastik cerrahi, işletme, muhasebe, pazarlama ve reklamcılık dalları dışındaki tüm alanlarda kullanılabilir.

3)  Adayların akademik başarılarının yüksek olmasının yanı sıra, müracaat ettiği alanda deneyim sahibi olmaları gerekmektedir. Son alınan akademik başarının 0-10 sisteminde en az 8.0 olmalıdır.

4)  http://amexcid.gob.mx/images/stories/becas/2015-Extranjeros/general/english/general-terms-and-conditions-2.pdf   adresinden burslarla ilgili ihtiyaç duyulan ek bilgilere ulaşılabilir. Enstitülerin ve akademik programların listesi mevcuttur.

5)  Kayıt ücretleri, eğitim ve sağlık sigortası hariç konaklama, beslenme ve diğer ihtiyaçlar öğrencinin kendisine aittir. Master, uzmanlık ve master düzeyindeki araştırmalar için aylık 8,412.00 Peso  (yaklaşık 546,234 USD); doktora,  doktora düzeyinde araştırma, doktora sonrası ve tıbbi uzmanlık alanlarında eğitim alacaklar için 10,515.00 Peso (yaklaşık 681.90 USD) burs ödenecektir.

6)  Sağlık raporu hariç bütün belgeler fotokopi olarak teslim edilecektir. Belgelerin onaylı olması gerekmemektedir.

7)  Kabul mektubu alırken çalışmaların başlangıç ve bitiş tarihlerinin belirtilmesine; araştırma projesi için mümkünse danışman adının belirtilmesine dikkat edilmelidir.

 

MÜLÂKAT GÜNÜ ELDEN TESLİM EDİLECEK BELGELER

 

Türkçe başvuru formu için tıklayınız.

Meksika başvuru formu için tıklayınız.

http://amexcid.gob.mx/images/stories/becas/2015-Extranjeros/general/english/nomination.doc adresinden ulaşılan adaylık formu,

a) Neden Meksika’da araştırma yapmak istediğini anlatan motivasyon mektubu.

b) Özgeçmiş (en fazla 3 sayfa )

c) Meksika üniversitelerinden veya bölümlerinden alınan kabul belgesi veya hâlihazırda kayıtlı olmak,

d) Yüksek dereceli diploma,

e) En son alınan en az 8.0 (8/10) dereceli transkript.

f) Değişim öğrencilerinin Meksika’da alacağı dersler ve kurslar için okulundan aldığı akademik kredilerini gösteren belge.

g) Araştırma hibeleri için başvuru sahibinin şu anda yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı olduğunu veya bitirdiğini gösteren akademik belge.

h) Hâlihazırda Meksika´da bulunan adayların, geçici ikamet öğrenci vizesi ile güncel göçmenlik belgesine sahip olması gerekir.

i) Dil sertifikası,(bir üniversite veya dil merkezinden alınan ileri düzeyde İspanyolca dil belgesi)

j) Nüfus Kâğıdı

k) Pasaport fotokopisi

l) Sağlık raporu,

m) 4 adet beyaz zemin üzerine çekilmiş güncel fotoğraf; arkasına ad-soyad ve uyruk yazılmalıdır.

 

* Teslim edilecek belgelerin, İspanyolca hazırlanması ve yukarıdaki sıraya göre dosyaya yerleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, bütün belgeler 3’er nüsha halinde 3 adet telli dosya içinde mülâkat saatindekomisyona teslim edilecektir.

*Adaylar, Bakanlığımızdan başka bir çağrı beklemeden, mülakat için 18 Ağustos 2015 tarihinde, saat     10.00’da aşağıdaki adreste hazır bulunacaklardır.

  

ADRES:

 

MEB/AB ve Dış İlişkiler G.M.

Beşevler Kampüsü C Blok

Beşevler / ANKARA

Tel: 0312 419 19 45-2041

Fax: 0312 212 93 04

 

e-mail: nurtenkoc@meb.gov.tr

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.