Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

"Cinnah Genç Yazarlar Ödülü" Kompozisyon Yarışmasının Ödülleri Sahipleriyle Buluştu

Millî Eğitim Bakanlığı ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği iş birliğinde geleneksel olarak düzenlenen ve "Atatürk ve Muhammed Ali Cinnah'ın 20. Yüzyıldaki Rolü" başlığı altında bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen "Cinnah Genç Yazarlar Ödülü" Kompozisyon Yarışmasının ödül töreni salgın koşulları nedeniyle çevrim içi ortamda yapıldı.


Komisyon marifetiyle yapılan değerlendirme sonucunda; birincilik ödülünün sahibi Tekirdağ Muratlı Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesinden Mustafa Çakır olurken, ikincilik ödülünün sahibi Nevşehir Özel Altınyıldız Fen Lisesinden Simay Yağmur Yılmaz, üçüncülük ödülünün sahibi Tekirdağ Muratlı Anadolu Lisesinden Beril Akgün oldu.

 

Mansiyon ödüllerine ise; Kayseri Kocasinan Anadolu Lisesinden Nazlı Can Bayraktar, Kayseri Kocasinan 75. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesinde Sena Nur Gülsoy ve Bursa Yenişehir Hüma Hatun Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesinden Feyza Nur Dolmacı layık görülen isimler oldu.

 

Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından öğrenciler için hazırlanan plaket, sertifika ve ilk üç derece için öngörülen para ödülleri; Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, Pakistan Ankara Büyükelçisi Muhammed Syrus Sajjat Qazi, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu Eyisoy Dalkıran, Pakistan Büyükelçiliği Basın Ataşesi Abdul Akbar, İkili İlişkiler Daire Başkanı Mehmetali Akdağ ile İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Nilgün Çalışkan tarafından verildi.

 

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, törende yaptığı konuşmada, "Var olan bu tarihi dostluğu iki kardeş milletin eğitimine vereceğimiz destekle geleceğe taşıyacağımızı düşünüyorum." diyerek iki kardeş ülke arasındaki eğitim alanında iş birliği faaliyetlerine dikkat çekti.

 

Büyükelçi Muhammed Syrus Sajjat Qazi de yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarından duyduğu heyecanı "Yaşasın Türkiye - Pakistan dostluğu" şeklindeki sözleriyle ifade etti.

 

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu Eyisoy Dalkıran ise yarışmaya katılan eserlerin nitelikli olma vasfını, ülkemiz ve Pakistan arasındaki dostane ilişkilere halkımızın verdiği değerin öğrencilerimiz nezdinde tezahürü olarak değerlendirdiğini belirtti.

 

Törende, Türkiye ile Pakistan arasındaki ebedi dostluğun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Muhammed Ali Cinnah'ın tarihe bıraktıkları izler dile getirildi.

 

Tören, Mustafa Çakır'ın birincilik ödülüne layık görülen "Vatanları Ayrı Kaderleri Aynı İki Lider: Atatürk ve Cinnah" başlıklı eserini okumasıyla sona erdi.

10-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-2020

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.