Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

EİT Eğitim Enstitüsü 2. Mütevelli Heyeti Toplantısı Yapıldı.

Bakanlığımız ev sahipliğinde, Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda 26 Temmuz 2017 tarihinde Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) üye ülkelerinin katılımı ile EİT Eğitim Enstitüsü II. Mütevelli Heyeti Toplantısı İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.
EİT Eğitim Enstitüsü 2. Mütevelli Heyeti Toplantısı Yapıldı.

   Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya EİT Genel Sekreteri Sayın Halil İbrahim AKÇA,  Afganistan Ankara Büyükelçisi Sayın Amanullah JAYHOON, Azerbaycan Eğitim Bakanı Sayın Mikail CABBAROV, İran Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Ali ZARAFSHAN, EİT Bilim Vakfı Başkanı Sayın Manzoor Hussain SOOMRO, Kazakistan, Pakistan ve Tacikistan’ın İstanbul Konsolosluğu yetkilileri ile özel davetli olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Millî Eğitim ve Kültür Bakanı Sayın Özdemir BEROVA’nın yanı sıra Türkiye Maarif Vakfı, Dışişleri Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı yetkilileri de katılım sağlamıştır.

   EİT Eğitim Enstitüsü; eğitim öğretim programlarını çağdaş ilkeler doğrultusunda geliştirmek, bölgesel özellikleri programa yansıtmak, bölgedeki dillerin öğretimini desteklemek, öğretmenler için ortak hizmet içi eğitim programları düzenlemek ve bölge insanlarının bağlarını kuvvetlendirmek, üye ülkeler arasında edebiyat, tarih ve coğrafya eğitimi alanlarında iş birliğini geliştirmek üzere faaliyetlerde bulunma amacı ile kurulmuştur.

   Merkezi Ankara’da kurulması kararlaştırılan EİT Eğitim Enstitüsü Başkanlığına Ülkemiz tarafından Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet AKİF KİREÇCİ 3 yıllığına aday gösterilmiş olup II. Mütevelli Heyeti Toplantısı’nda adaylığımız kesinleşmiştir. Adaylığımız süresince üye ülkelerle eğitim alanında birçok proje ve faaliyetin hayata geçirilmesi hedeflenmektedir.

   Söz konusu toplantı sonrasında Millî Eğitim Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ, toplantıya katılan heyetler onuruna 26 Temmuz 2017 Çarşamba Günü bir akşam yemeği vermiştir.

 

   EİT Eğitim Enstitüsü II. Mütevelli Heyeti Toplantısı, EİT Üyesi Ülkelerle mevcut ikili, siyasi ve ekonomik ilişkilerimize hâkim olan dostluk ve kardeşlik ruhunu, eğitim alanında yeni iş birliklerinin tesis edilmesine de vesile olmuştur.

 

28-07-201728-07-201728-07-201728-07-201728-07-201728-07-201728-07-2017

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA abdigmmeb.gov.tr - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.