Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Eskişehirli Lise Öğrencileri Çaldı, Üniversiteli Gurbetçi Öğrenciler Söyledi

Eskişehir Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden oluşan orkestra ile Almanya'da doğup büyüyen üniversiteli gençlerden oluşan Hamburg Türk Gençlik Korosu, yurt dışındaki Türklerin kültürlerini daha yakından tanıması amacıyla Hamburg'da konser verdi.
Eskişehirli Lise Öğrencileri Çaldı, Üniversiteli Gurbetçi Öğrenciler Söyledi

Türkiye Hamburg Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği, Eskişehir Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi ve Hamburg Türk Kadınları Kültür Derneği iş birliğinde Türkçe'nin 50. Yılı çerçevesinde "Gençlere Kulak Verin" adıyla düzenlenen konserde, liseden 8 öğrencinin yer aldığı orkestra ile Almanya'da doğup büyüyen üniversitelilerden oluşan Hamburg Türk Gençlik Korosu aynı sahnede buluştu.

 

Orkestradaki lise öğrencileri, konsere öğretmenleri Betül Yıldırır ve Burak Çardak ile hazırlanırken korodaki gurbetçi gençler ise Türkiye Hamburg Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğine bağlı görev yapan Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmeni Erol Özmutlu ile hazırlandı.

 

Türkiye rüzgârı esti

Öğrenciler konserde, "Sarı Gelin", "Üsküdar'a Gider İken", "Drama Köprüsü", "Uzun İnce Bir Yoldayım", "Ayrılık" ve "Memleketim" gibi türküler seslendirerek Türkiye rüzgârı estirdi.

 

Türkülere eşlik eden müzik severler konser sonunda öğrencileri ayakta alkışladı.

 

Türk Halk Müziğinin seçkin eserlerinin seslendirildiği konserde ayrıca Kerimoğlu Zeybeği Halk Oyunu gösterisi de yer aldı.

 

Hamburg Eğitim Ataşeliği, Eskişehir Güzel Sanatlar Lisesi ve Hamburg Türk Kadınları Kültür Derneği tarafından yapılan ortak açıklamada, Türkiye ve Almanya'da iki farklı toplumda yetişmiş gençleri Türkçe ve Türk Kültürüne sahip çıkarak müzik etrafında birleştiren projenin gerçekleşmesinde katkı sunanlara teşekkür edildi.

 

Konsere, Türkiye Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel, Hamburg Eğitim Ataşesi Safiye Genç, Hamburg Ticaret Ataşesi Uğur Özcan, Hamburg Parlamentosu SPD Milletvekili Güngör Yılmaz, çeşitli dernek ve sivil toplum kuruluşu yetkilileri ile davetliler katıldı.

 

25-06-201925-06-2019

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA abdigmmeb.gov.tr - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.