Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Essen Eğitim Ataşesi Arargüç, 120 Yıldır Eğitim Veren İlkokulu Ziyaret Etti

Türkiye Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Mehmet Fikret Arargüç, Başkonsolosluk Mahalli Katip Sekreter Mustafa Toni Aksu ile birlikte Almanya'nın Essen şehrinde yabancıların yoğun olduğu bölgede yaklaşık 120 yıldır eğitim veren Karlschule'u ziyaret etti.
Essen Eğitim Ataşesi Arargüç, 120 Yıldır Eğitim Veren İlkokulu Ziyaret Etti

Okul müdürü Frau Bönte ile görüşerek okul ve eğitim metodları hakkında bilgi alan Eğitim Ataşesi Arargüç daha sonra sınıfları gezerek verilen eğitimleri yerinde inceledi.

 

Okulda 8 tane sınıf ile toplam 220 öğrenciye eğitim verildiğini dile getiren okul müdürü Bönte, okulun yüzde sekseninin yabancı kökenli öğrencilerden oluştuğunu ve 40 öğrencinin de Türk olduğunu söyledi.

 

Okul müdürü Bönte, bu tür ziyaretlerin göçmen kökenli öğrenciler için ayrı bir motivasyon sağladığına vurgu yaparak Eğitim Ataşesi Arargüç'e ve Katip Mustafa Toni Aksu'ya ziyaretleri için teşekkür etti.

 

Ataşe Arargüç, okul müdürünün öğrencilerle ve öğretmenlerle tüm yönleriyle ilgilendiğini ve sevildiğini belirterek şöyle devam etti: "Tüm çocuklara adete kol kanat geriyor. Okul da çok hoş, çocuklar çok mutlu. Bunu görmek çok güzel. Çok farklı milletlerden olan çocuklar kendi aralarında çok güzel bir uyum içerisindeler. Öğretmenler de işlerini yapıyor olmaktan dolayı mutlular."

 

Özellikle akıllı tahta sistemi ile şu aşamada öncü okul konumuna geldiğine vurgu yapan Eğitim Ataşesi Arargüç; "Karlschule öğretmen ve öğrencilerinin derslerinde akıllı tahtaları kullanıyor olmaları onlar için büyük bir şans. Özellikle böyle bir göçmen geçmişi olan çocukların görsel olarak da bu tahtalarda ders yapıyor olmaları hataların sadece öğretmenin sözlü olarak düzeltmesi ile değil, çocukların bunu tahtada da görmesinin bu dili öğrenmelerinde de çok etkili olduğunu görebiliyoruz. Bunu sınıfları gezerken uygulamalı olarak Almanca ve matematik derslerinde gördük." ifadelerini kullandı.

 

Daha sonra Eğitim Ataşesi Arargüç Türkçe Anadili derslerine katılan öğrenciler için hazırlanmış hediye paketlerini ve Türk bayraklarını öğrencilere dağıtırken okulun Türkçe öğretmeni Ünsal Gür de Türkçe dersi öğrencilerince hazırlanan resimleri Eğitim Ataşesi Arargüç'e hediye etti.

 

Essen'de yabancıların yoğun olduğu bölgede bulunan yaklaşık 120 yıllık ilkokul aynı zamanda akıllı tahta sistemi ile eğitim veren ilk ve tek okul olma özelliğini taşıyor.

 

29-05-201929-05-201929-05-201929-05-201929-05-201929-05-201929-05-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.