Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Fas Hükûmeti Bursu

 

Fas

Fas

Verilen Bursun Türü

 Toplamda 25 Adet Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Bursu

İlk Başvuru Tarihi

25/10/2021

Son Başvuru Tarihi

28/10/2021 12:00

Mülakat Tarihi

01/11/2021 10:00 (Online olarak yapılacaktır)

ÖZEL ŞARTLAR

 1. Burslar lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde verilmektedir.
 2. Eğitimin niteliği ve süresi ne olursa olsun, burs miktarı ayda 750,00 Dirhem'dir (yaklaşık 75 ABD Doları). Bu miktar olası vergilere tabi olabilir (üniversite konaklama ücretleri). Burs, prensip olarak, her akademik yıl için 12 aylık bir süre için verilir (söz konusu akademik yılın Eylül-Ağustos ayları arasında). Bununla birlikte, ödemesi, yararlanıcının kayıtlı olduğu kuruluşta fiili ve düzenli olarak bulunmasıyla bağlantılıdır.
 3. Lisans bursuna başvuracak adayların, "çok iyi" ya da "iyi" derecede mezuniyete sahip olmaları gerekmektedir. Lisans bursuna başvuracak adayların 19-23 yaş arasında olması gerekmektedir.
 4. Yüksek lisans bursuna başvuracak adayların, en az "iyi" derece ile alınmış lisans diplomasına sahip olmaları gerekmektedir.
 5. Yüksek lisans ya da doktora programına başvuracak adayların seçtikleri üniversite ve bölümü belirtmeleri gerekmektedir. Üniversite ve bölümler hakkında adaylar www.enssup.ma adresinden ya da Fas'taki üniversitelerin internet sayfalarından bilgi alabilirler.
 6. Arap dili ve edebiyatı ile İslami araştırmalar bölümlerinde dersler Arapça düzenlenecektir. Bu bölümlere başvuran adayların iyi derecede Arapça bilmeleri gerekmektedir.
 7. Başvuracak bölümlere göre adayların Arapça ya da Fransızcaya hakim olmaları gerekmektedir.
 8. Adaylar programlar, başvuru koşulları, üniversiteler ve diğer hususlar hakkında www.fuia.ma, www.ennsup.gov.ma, www.men.gov.ma, ve www.ofppt.ma adresinden detaylı bilgiye ulaşabileceklerdir.
 9. Adayların Fas'a gitmeden önce uzun süreli vize (öğrenim vizesi) almaları gerekmektedir.

  

BAKANLIĞIMIZA POSTA YOLU GÖNDERECİLEK BELGELER

 1. Türkçe başvuru formunun bilgisayar çıktısı (http://basvurular.meb.gov.tr/bsv2_4/disiliskiler_yabbursbsv/default.aspx adresinden doldurulacak ve indirilecektir.)
 2. Fas Hükümeti başvuru formu (www.amci.ma/fcf.pdf' adresinden indirilecek)
 3. Sahip olunan diplomaların noter onaylı fotokopisi (2 adet)
 4. 2 adet transkript (noter onaylı)
 5. Pasaport fotokopisi (varsa)
 6. Sağlık raporu (Verem ve başta olmak üzere bulaşıcı hastalık taşımadıklarına ve aşılandıklarına dair ibare de bulunmalıdır)
 7. Arkasında adayın adı-soyadı ve uyruğunun yazılı olduğu 2 adet renkli, yeni çekilmiş fotoğraf
 8. Yüksek lisans ve doktora programına başvuracak adaylar için, yukarıdaki belgelere ek olarak takip ettikleri eğitim programının noter onaylı örnekleri ve bir adet deneme yazısı/bitirme tezi/doktora tez projesi örneği
 9. Adli sicil kaydı (Fas tarafına da verileceği için çevirisinin yapılması gerekmektedir.)

  

Not: Özgeçmiş, Fransızca veya Arapça (Arap Dili ve Edebiyatı ile İslami Araştırmalar bölümlerini seçecek adaylar için) hazırlanmalıdır.

 

 1. Adayların Fas tarafının burs hakkındaki açıklamalarını dikkatlice okumaları gerekmektedir.  (Fas tarafının burs yazısı için tıklayınız.)
 2. Talep edilen belgeler,  doğru bir şekilde hazırlanmış olarak en geç  28 Ekim 2021 günü 12:00'a kadar aşağıda yazan adrese teslim edilmiş olmalıdır.
 3. Talep edilen belgeleri tam ve süresi içerisinde teslim eden adaylarla çevrimiçi mülakat gerçekleştirilecektir.

    

EVRAKLARIN GÖNDERİLECEĞİ ADRES:

Milli Eğitim Bakanlığı

AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Beşevler Kampüsü L Blok

Beşevler/ ANKARA

Detaylı Bilgi  : Murat YILMAZER   e-posta: abdigm_uab@meb.gov.tr

Kürşad BELDAN  e-posta : abdigm_uab@meb.gov.tr

 

BURSA BAŞVURMAK İSTİYORUM:   http://basvurular.meb.gov.tr/bsv2_4/disiliskiler_yabbursbsv/default.aspx

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.