Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Gambiya Yüksek Öğrenim, Araştırma, Bilim ve Teknoloji Bakanı Dr. Aboubacar SENGHORE Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM’i Ziyaret Etti.

Genel Müdürümüz Y. Ziya YEDİYILDIZ’ın da hazır bulunduğu ziyarette, Konuk Bakan SENGHORE, heyeti adına kabullerinden dolayı teşekkürlerini sunarak Afrikalıların Türkiye’yi sığınılacak güvenilir bir liman olarak gördüklerini dile getirdi. 
Gambiya Yüksek Öğrenim, Araştırma, Bilim ve Teknoloji Bakanı Dr. Aboubacar SENGHORE Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM’i Ziyaret Etti.

 

 Gambiya hükümetinin yükseköğretime öncelik verdiğini ve ziyaretlerinin amacının da bu konuda özellikle teknoloji ve bilim alanlarında Türkiye’nin desteğini istemek olduğunu ifade etti.

Ayrıca Türkiye’nin Gambiya için ayrılan araştırma, yüksek lisans ve teknoloji alanlarındaki burs kontenjanını arttırmasını gerekirse bu konuda bir eğitim işbirliği anlaşması imzalamayı arzuladıklarını dile getiren SENGHORE, Türk teknisyenlerin Gambiya’ya gelip araştırma yaparak kendilerine yardımcı olmalarını istediklerini belirtti.

Öğrencilerinin Türkçe öğrenmek için çok istekli olduğunu, Türkçe öğreten bir okulun açılmasından memnuniyet duyacaklarını da vurguladı.

Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM, Dr. Aboubacar SENGHORE ve heyetini misafir etmekten mutluluk duyduğunu,  Gambiya’nın Batı Afrika’da stratejik bir konuma sahip bir ülke olduğunu bu yüzden Gambiya ile diplomatik ilişkilerin tesis edilmesine önem verdiğimizi ifade etti. Gambiya’nın 2010 yılı içinde ülkemizde bir Büyükelçilik açmasının ardından Türkiye’nin de 2011 yılı sonunda Banjul’da bir büyükelçilik açmasını müeakip ikili işbirliğimizin güçlendiğini dile getirdi.

Ayrıca Bakan Yardımcımız iki ülke arasında gerçekleştirilen üst düzey ziyaretlerin ilişkilerimizin geliştirilmesine ivme kazandıracağını, bu kapsamda Gambiya Cumhurbaşkanının 17 yıl aradan sonra geçtiğimiz yıl ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaretin önem arz ettiğini belirtti.

 

Konuk Bakan SENGHORE’nin yükseköğrenime dair istekleri hususunda Bakan Yardımcımız yükseköğretim konusunda Türkiye’de yetkili kurumun özerk bir yapıda olan YÖK olduğunu belirterek taleplerinin YÖK’e ileteceklerini dile getirerek Gambiya’ya hiçbir karşılık beklemeden iki Müslüman ülkenin kardeşliği boyutunda her zaman yardıma hazır olduğumuzu, her alanda her türlü desteği memnuniyetle verebileceğimizi de ifade etti. 

 

Emniyet Mahallesi Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Yenimahalle/ANKARA abdigmmeb.gov.tr - Kurum Telefon Numaralarına Bağlantılardan Personel İletişimden Ulaşabilirsiniz

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.