Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

“Gel, Türkçeyi Birlikte Okuyalım”

Almanya’da Türkçe derslerinin başlamasının 50. yılı etkinlikleri kapsamında Türkiye Münster Başkonsolosluğu ile Münster Valiliğinin birlikte organize ettiği  “Gel, Birlikte Okuyalım” Türkçe Okuma Yarışması Almanya’nın Gelsenkirchen şehrinde yapıldı.
“Gel, Türkçeyi Birlikte Okuyalım”

Ev sahipliğini Gelsenkirchen Entegrasyon Merkezi (KIGE) ve Gelsenkirchen Türk Öğretmenler Derneği’nin yaptığı Türkçe okuma yarışmasına Türkiye Münster Başkonsolosu Pınar Gülün Kayseri, Münster Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Necmettin Güler, Münster Valiliği Eğitim Müdürlüğü KRV Türkçe dersleri sorumlusu Jürgen Mathey, öğretmenler, öğrenciler ve birçok veli katıldı.

 

Yaptığı konuşmada bölgede yapılan okuma yarışmalarının uyum çerçevesinde iki dilli olarak yapıldığını ifade eden Eğitim Ataşesi Güler, yaptıkları bu yarışmanın diğer yarışmalardan farklı olarak sadece Türkçe dilinde yapıldığını ve bunun da bir ilk olduğunu söyledi.

 

Münster Valiliğiyle iş birliği içerisinde yapılan çalışmalara da değinen Eğitim Ataşesi Güler, çalışmalarda verdiği destekler için KRV Türkçe dersleri sorumlusu Jürgen Mathey’e teşekkür etti.

 

Başkonsolos Kayseri ise yaptığı konuşmada bu tür faaliyetlerle, çocukların dil, düşünce ve analiz becerilerinin geliştiğine dikkat çekerek gençlere kitap okumaları tavsiyesinde bulundu.

 

Yarışmanın finalinde 14 farklı okuldan gelen 15 öğrenci hem kendi hazırladıkları hem de jürinin hazırlamış olduğu metinleri okudu.

 

Jüri üyeliğini farklı okullarda görev yapan Türkçe Türk Kültürü dersleri öğretmenleri Aysun Canpolat Prothmann, Abbas Mordeniz, Yasemin Çınar Karabacakoğlu, Hacer Akgün ve Hacer Watolla Şen’in yaptığı yarışmada Asya Köseoğlu birinci, Oğuzhan Ünal ikinci, Yusuf Çimen üçüncü oldu.

 

Yarışmada dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verilirken yarışmaya katılan bütün öğrencilere de katılım belgesi ve kitap hediye edildi.

 

Ödül töreni öncesi JUBS derneğinin halk oyunları grubu ve 3 öğrenciden oluşan hip hop grubu sahne aldı.

 

10-04-201910-04-201910-04-201910-04-201910-04-201910-04-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.