Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürlüğümüzün Yürüttüğü Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi Kapsamında Gerçekleştirilen Resim, Slogan, Kısa Öykü ve Bilgi Yarışmalarının Ödülleri Ankara’da Verildi.

 Açılış konuşmasını Genel Müdürümüz Ziya YEDİYILDIZ´ın yaptığı ödül törenine Türkiye’nin dört bir yanından ortaokul ve lise öğrencileri, öğretmenler, okul müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri, MEB merkez teşkilatı personeli ile diğer kamu kurumları temsilcileri katıldı. 
Genel Müdürlüğümüzün Yürüttüğü Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi Kapsamında Gerçekleştirilen Resim, Slogan, Kısa Öykü ve Bilgi Yarışmalarının Ödülleri Ankara’da Verildi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Müsteşarı François Begeot’nun da teşrif ettiği törende Avrupa Birliği Bakanlığı, Merkezi Finans İhale Birimi temsilcileri de yer aldı. 

Açılış konuşmalarında ilk olarak sözü alan Genel Müdürümüz Ziya YEDİYILDIZ, Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi ile çocukların evrensel dünya değerlerine ilişkin farkındalığının artacağını ve aynı zamanda AB kapısından dünyaya Türkiye’nin değerlerinin ve kültürünün aktarılacağını belirterek  sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkemizin Avrupa Birliği entegrasyon sürecinde sosyal dönüşüm, küresel ekonomik rekabete sahip bilgili, eğitimli, kendi değerlerini evrensel dünya değerleri ile harmanlamış bir gençlik hem ülkemize hem de üyesi olmak istediğimiz Avrupa Birliğine güç katacak ve beyinden beyne gönülden gönüle bir yol açacaktır. Bu doğrultuda öğrenciler AB’yi öğreniyor projesi ile çocuklarımızda evrensel dünya değerlerinin farkındalığı artacak ve aynı zamanda Dünyaya AB kapısından değerlerimizin ve kültürümüzün aktarılmasını sağlayacaktır.”

Sunuculuğunu Tolga Gariboğlu’nun yaptığı Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi Ödül Töreni’nde MEB Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, özellikle yarışmaya katılan bazı sloganlardan çok etkilendiğini belirterek; “Bir yıldızlık yer açın” sloganının Türkiye AB ilişkileri açısından çok anlamlı olduğunu ifade etti.

Yarışmaların barış, eşitlik, özgürlük, insan hakları, birlik, dayanışma gibi AB ortak değerleri ile AB-Türkiye işbirliği ile ilgili derinlemesine bilgi sağladığını vurgulayan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Müsteşarı François Begeot ise “İnanıyorum ki, bu salondaki genç ressam ve yazarların bazıları gelecekte ortak Avrupamız’da öne çıkan yazar ve ressamlardan olacak” şeklinde konuştu.

 

 

Açılış konuşmalarından sonra kıyasıya yarışın yaşandığı yarışmaların Türkiye çapında dereceye giren öğrenciler açıklandı ve ödüller verildikten sonra öğrencilerin çalışmalarının yer aldığı serginin açılışıyla program sona erdi.

 

 Her bir kategoride dereceye giren öğrencilerin isimleri aşağıda yer almaktadır.

 

SLOGAN

Birincilik ödülünü alan öğrencimiz “Uzlaş Birleş Özgürleş” sloganıyla Kırşehir Cacabey Ortaokulu’ndan Neslihan KÜÇÜK.

İkincilik ödülü nü alan öğrencimiz “Demokrasi, Eşitlik, İnsanlık Adına; BİR’lik Olmuş Avrupa” sloganı ile Gümüşhane’den Gazipaşa Ortaokulu’ndan Davut GÜLER.

Üçüncülük ödülünü alan öğrencimiz “Her bahçede farklı çiçek Avrupa, Türkiye ile Güzelleşecek” sloganı ile Ordu’dan Osman Özyurt Ortaokulu’ndan Selinay Belen. 

 

RESİM

Birincilik ödülünün sahibi Denizli Ekrem Başer Ortaokulu’ndan Esra YATKIN.

İkincilik ödülünün sahibi Elazığ Aziz Gül Ortaokulu’ndan Hamza BALIBEY.

Üçüncülük ödülünün sahibi Zonguldak Mimar Sinan Ortaokulu’ndan Sude CANTÜRK.

 

KISA ÖYKÜ

Birincilik ödülünün sahibi “Marhaba Dedemmm” isimli öyküsüyle Gaziantep Mehmet Nurettin Horoz Lojistik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Kamil KAYA.

İkincilik ödülünün sahibi “Şekeri Tükenmeyen Çocuk” isimli öyküsüyle Hatay TED Hatay Koleji’nden Onur ALPER YILMAZ. 

Üçüncülük ödülünün sahibi “Kırmızı, Öfkeli, Çokça Maviydi Zaman” adlı öyküsüyle Konya Meram Fen Lisesi’nden Şeyda Sıla KARA. 

 

BİLGİ YARIŞMASI

Birincilik Ödülü: Ankara Etimesgut Anadolu Lisesi

Senanur Şahin

Yasin Arıkan

Büşra Karakökçek

Gizem Çal

 

İkincilik Ödülü: Eskişehir TED Koleji Özel Anadolu Lisesi

Çağla Su Keşan        

Cansu Fidan

Mustafa Mercan

Yunus Emre Salı

  

Üçüncülük Ödülü: Antalya Ünal Aysal Anadolu Lisesi

Dilara Ak

Devrim Büyükşahin

Can Çelik

Merve Karakaş

 

 

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.