Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürümüz Sayın Funda KOCABIYIK Londra Eğitim Müşavirliğimizin Düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamalarına Katıldı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Londra’da, düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı.
Genel Müdürümüz Sayın Funda KOCABIYIK Londra Eğitim Müşavirliğimizin Düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamalarına Katıldı.

İngiltere’nin çeşitli bölgelerinde eğitim-öğretim faaliyeti yürüten Türk okullarından on altısının folklor, şarkı ve şiir etkinliklerini sergilediği programda öğrencilerin başarılı çalışmaları izleyicilerden büyük alkış aldı.

Törene Genel Müdürümüz Funda Kocabıyık’ın yanı sıra T.C. Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ve eşi, KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Zehra Başaran, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, veliler ve öğrenciler katıldı.

 

 “AYDINLIK GELECEĞİMİZİN GÜLÜMSEYEN YÜZLERİ”

Konuşmasına, “Sizlere Türkiye’den sizlerle aynı duyguları paylaşan milyonlarca kardeşinizden ve Sayın Bakanımızdan selam getirdim” sözleriyle başlayan Genel Müdürümüz Funda Kocabıyık, “Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 97. Yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla bir bayramı daha coşkuyla kutluyoruz. 23 Nisan 1920’de Ankara’da Cumhuriyet’imizin kurucusu Yüce Atatürk’ün önderliğinde tutuşturulan bu bağımsızlık meşalesi, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatmıştır.  Vatana tutkuyla gönül verenlerin azminden, kararlılığından birlik ve beraberliğinden gücünü alan bu mücadele,  Türk milletinin eşsiz bağımsızlık destanıdır.  Bu destanı yazarken Türk milletini harekete geçiren değerler; vatandır, bayraktır, sevdadır” ifadelerine yer verdi.

   

“ATALARIMIZIN EMANETİNİ YAŞATMALIYIZ”

 Çocuklara hitap eden T.C. Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, “Atalarımızın emanetini, manevi değerlerimizi ve milli ideallerimizi sonsuza kadar yaşatmanız ecdadımıza olan sorumluluğunuzun bir gereğidir. Daha güçlü bir Türkiye hedefine ulaşmak için her türlü donanıma sahip olmalısınız. Birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu korumanız, çıktığınız bu uzun yolda en kıymetli müktesebatınız olacaktır” dedi. Büyükelçi Bilgiç, “Her 23 Nisan’la milletçe huzur ve mutluluğumuzun daha da katlanması temennilerimle bayramınızı kutluyor, İstiklal mücadelemizde hayatını seve seve veren her bir vatan evladına ve bu mukaddes vatanın savunulması için toprağa düşen şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Programda, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere de ödül verildi.

Program, bütün öğrencilerin sahnede söyledikleri “Hayat Bayram Olsa” şarkısıyla sona erdi.

 

 23 Nisan Programında etkinlik sunan okullar:

Hornsey Atatürk Okulu, Ali Rıza Degirmencioglu Türk Okulu,  Bickley Türk Okulu, Dr Fazil Küçük Türk Okulu, Oakthorpe Türk Okulu, Waltham Forest Türk Okulu, Hazelwood Atatürk Okulu, Rauf Raif  Denktaş Türk Okulu, Portsmouth Turk Okulu, Mission Grove Primary School, Chesterfield Türk Okulu, Luton Haftasonu Okulu,  Batı Londra Türk Okulu, Wimbledon Türk Okulu, Nottingham Türk Okulu ve Greater Manchester Turkish School

 

27-04-2017 27-04-201727-04-201727-04-2017

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.