Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürümüz Ziya YEDİYILDIZ Türkçe Seviye Tespit Sınavı’nda Başarılı Olan Öğrencilere Sertifikalarını Vermek Üzere Almanya Berlin’e Bir Ziyaret Gerçekleştirdi.

Genel Müdürümüz Ziya YEDİYILDIZ hem 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlama törenlerine katılmak hem de Yunus Emre Enstitüsü işbirliğinde ilk kez Berlin’de gerçekleştirilen Türkçe Seviye Tespit Sınavı’nda başarılı olan öğrencilere sertifikalarını vermek üzere Almanya Berlin’e bir ziyaret gerçekleştirdi.
Genel Müdürümüz Ziya YEDİYILDIZ Türkçe Seviye Tespit Sınavı’nda Başarılı Olan Öğrencilere Sertifikalarını Vermek Üzere Almanya Berlin’e Bir Ziyaret Gerçekleştirdi.

Törende yaptığı konuşmasında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 95. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğu içinde olduğumuzu belirten Genel Müdürümüz, Sayın Bakanımızın sevgi ve muhabbetlerini getirdiğini Sayın Bakanın tüm çocuklarımızın bayramını kutlayıp tek tek gözlerinden öptüğünü ifade etti.

Genel Müdürümüz, Türkiye’deki çocuklarımız kadar yurt dışındaki çocuklarımızın da son derece kıymetli ve değerli olduğunu, onların ülkelerinden uzak da olsa iyi bir eğitim alıp mutlu birer birey olarak hayatlarını sürdürmeleri için çalıştıklarını, çünkü ülkelerin gelişmesinin ön koşulunun eğitim olduğunu dile getirdi.

Bunun için Türkiye’den uzakta olmalarının getirdiği olumsuzlukları en aza indirgemek amacıyla bürokratlar olarak gereken tedbirleri aldıklarını, çocuklarımızın dil ve kültürleriyle olan bağlarını güçlendirmek amacıyla her yıl Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenlerini görevlendirdiklerini, ders kitabı ve materyali göndediklerini çünkü diline ve millî değerlerine bağlı olarak yetişen her çocuğumuzun ülkemizi medeniyet yarışında daha da ileriye götüreceğine inandıklarını ifade etti.

Genel Müdürümüz aynı zamanda ilk kez Berlin’de yapılan Türkçe Seviye Tespit Sınavı sınavına çocuklarımız ve velilerimizin göstermiş oldukları ilgiye teşekkür ederek, sınavın uygulanması hususunda yardımlarını esirgemeyen öğretmenlerimize de şükranlarını sundu. Sınavın; okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere 4 aşamada yapıldığını, TSTS’yi önce Almanya genelinde sonra da Batı Avrupa ülkelerinde uygulamayı amaçladığımızı, böylece dünyanın farklı yerlerinde yaşayan çocuklarımızın buluştukları zaman kendi dillerinde sağlıklı bir iletişim kurabileceklerini, Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle TSTS’nin ikincisinin Berlin, Hamburg, Stuttgart ve Karlsruhe şehirlerinde eş zamanlı olarak yapılmasını planladıklarını ifade etti.

Ayrıca öğretmen ve öğrencilere Türkçe ve Türk Kültürü ders kitaplarının güncellemesi için gerekli girişimlerde bulunulduğunu, en kısa zamanda da onlardan gelen istekler doğrultusunda hazırlanan yeni kitaplarıyla buluşabileceklerinin müjdesini de verdi.

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.