Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Kız Çocuklarının Eğitimine Yönelik STEM Okul Projesi Gaziantep’te Gerçekleştirildi

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu (UTMK) bünyesinde faaliyet gösteren Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi UNESCO Sürdürülebilir Barış İçin Eğitim Kürsüsü işbirliğinde 10-11 Aralık 2018 tarihlerinde “Kız Çocuklarının Eğitimine Yönelik STEM Okul Projesi” Gaziantep’te gerçekleştirildi.
Kız Çocuklarının Eğitimine Yönelik STEM Okul Projesi Gaziantep’te Gerçekleştirildi

Proje kapsamında fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında iki gün eğitim verilen 6. ve 7. sınıfta okuyan Türk ve Suriyeli toplam 200 kız öğrenciye sertifika verildi.

 

Törende konuşan Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu EYİSOY DALKIRAN; bilgi ve teknolojideki hızlı gelişmelerle birlikte değişen dünyada sorgulayan, araştıran, problemlere farklı yönleriyle bakıp çözümler üretebilen, yaratıcı düşünebilen ve buluş yapabilen öğrencilere olan ihtiyacın gün geçtikçe arttığına vurgu yaparak ülkemizin küresel rekabette güçlü bir şekilde yer alabilmesi için bu becerilere sahip yeni nesiller yetiştirmenin daha da önemli hale geldiğini dile getirdi.

 

Genel Müdür DALKIRAN; “Özellikle fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında projeler üreten, yeni ürünler geliştiren, teknolojik gelişmelere yön veren ülkelerden biri olmamız için sizlerin bu alanlarda çok iyi eğitim almanızı sağlamak, özellikle de sizler gibi pırıl pırıl bakan kız çocuklarımızın bu alanda yetişmelerine imkan sağlamak Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizlerin görevidir. Bu görevi yerine getirirken diğer kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarının da desteğine ihtiyaç duymaktayız.” dedi.

 

“Herkes için eğitim en önemli sloganlarımızdan biridir” diye konuşan Genel Müdür DALKIRAN şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tüm çocuklarının eğitim imkanlarından faydalanmasının yanı sıra ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyeli çocuklarımızın da eğitimi bizler için önemlidir.”

 

Daha sonra makamlarında ziyaret ettiği Gaziantep Valisi Davut GÜL ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN’e etkinliğe ev sahipliği yaptıkları için teşekkür eden Genel Müdür DALKIRAN ve beraberindeki heyet, UNESCO’nun çalışma alanlarındaki konularla ilgili de istişarelerde bulundu.

 

Programa Bakanlığımızı temsilen UNESCO Türkiye Millî Komisyonu (UTMK) Yönetim Kurulu Üyesi AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu EYİSOY DALKIRAN, Uluslararası Kuruluşlar Daire Başkanı Binnur UZUN, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Erken Çocukluk Daire Başkanı Tuncay MORKOÇ, UNESCO Genel Merkezinden Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bölüm Direktörü Saniye Gülser CORAT, UTMK Yönetim Kurulu Üyesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. Zeynep KARAHAN USLU ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi üyeleri katıldı.

 

31-01-201931-01-201931-01-201931-01-201931-01-201931-01-201931-01-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.