Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Lise Son Sınıf Öğrencilerini Yönlendirme Konferansı

Fransa’nın Lyon şehrinde lise son sınıfta öğrenim gören Türk öğrencilerini üniversiteye ve farklı meslek dallarına yönlendirme ve bilgilendirme konferansı 3 Şubat’ta düzenlendi.
Lise Son Sınıf Öğrencilerini Yönlendirme Konferansı

Konferansta konuşan Lyon Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Fazlı Arabacı, eğitimde iletişimi sağlayan en önemli unsurun dil olduğunun önemine değinerek anadilin gerektiği gibi öğrenilmeyince diğer dillerin de tam olarak öğrenilemeyeceğine vurgu yaptı. Bazı velilerin ana dille birlikte Fransızcayı öğrenmenin çocuklara ağır geldiği şeklinde yanlış bir düşünceye sahip olduklarını dile getiren Eğitim Ataşesi Arabacı, uzmanların çift dil öğrenmenin yararlarını belirten görüşlerini anlattı.

 

“Bilek Gücünden Beyin (Bilgi) Gücüne”

Fransa’da yaşayan Türk nüfusuna oranla üniversite öğrenimi görenlerin yüzde 2 gibi çok az sayıda olduğuna işaret eden Eğitim Ataşesi Arabacı şöyle devam etti:

“Veliler mutlaka çocuklarını üniversiteli yapma konusunda karar vermelidir. Aksi takdirde yurt dışında profesyonel insan kaynağının tercih edildiği bir ortamda gençler işsiz kalacak ya da daha ağır ve alt seviyelerdeki iş alanlarında çalışmak zorunda kalacaklar. Oysa üniversite okuyan gençler kendi ana dilleri ile birlikte en az 4 dile sahip olacaklar ve bu bildikleri dille dünyanın neresine giderse gitsinler global bir köy haline gelen dünyada işsiz kalmayacaklar. Ana dilleri sayesinde Adriyatik’ten Çin’e kadar, Fransızcayla Afrika’nın ve Mağrib’in Fransızca konuşan ülkelerinde, İngilizceyle Afrika ve İngilizce konuşan diğer ülkelerde iş kurma ve uluslararası ticaret yapabilme imkanı elde edecekler. Anne babalar çocuklarını iş, aş, eş ekseninde hemen orta ya da lise eğitiminden sonra iş hayatına sokup evlendirmeyi düşünüyorlar. Halbuki üniversiteden sonra bu beklentileri daha sağlam, kaliteli ve istikrarlı olacak.”

 

Fransa’da üniversite okunabileceği gibi Türkiye’de de yabancı öğrenci statüsünde üniversite okunabileceğini söyleyen Eğitim Ataşesi Arabacı, artık 1. Neslin bilek gücüyle kazandığı hayatın beyin ve bilgi gücüyle olması gerektiğini dile getirdi.

 

Katılımın yoğun olduğu konferansta, üniversite mezunları ve halen kendi mesleklerini icra edenler, konferansta bulunan gençlere ve ebeveynlere, bilgi ve tecrübelerini aktararak gençlerin okumak istedikleri fakülteler konusunda bilgi verdi. Daha sonra gençlerden ve ebeveynlerden gelen soruları cevaplandırdılar.

 

26-02-201926-02-2019

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.