Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Almanya’da İki Dilli Tiyatro Etkinliği

Türkiye Münih Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğine bağlı olarak görev yapan Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmenleri Sevgi Yılmaz ile Burcu Yakut’un Ingolstadt KulturKAP ve Ingolstadt Türk Kültür ve Eğitim Derneği ile birlikte düzenlediği “Keloğlan ve Kırmızı Başlıklı Kız” isimli iki dilli tiyatro gösterimi Almanya’nın Bayern-İngolstadt bölgesinde gerçekleşti.
Almanya’da İki Dilli Tiyatro Etkinliği

Ingolstadt Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmeni Sevgi Yılmaz yaptığı konuşmada kültürler arası diyaloğu geliştirebilmek için, hoşgörülü tutumları, anlayışı ve empatiyi öne çıkaran bu tür çok kültürlü ortak projelerin önem taşıdığını vurguladı.

 

Türkçe ve Almanca arasındaki ortak kelime örneklerinin öğretilmesi amacıyla dil istasyonu kurduklarını dile getiren Türkçe Türk Kültürü dersi öğretmeni Sevgi Yılmaz: “Her iki kültüre ait danslara ve şarkılara birlikte eşlik eden Türk ve Alman çocuklar, dil istasyonunda da diller arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları görerek, her kültürün kendine has özelliklerinin yanında, ortak yanlarının da olduğunu drama yoluyla öğrendiler.” diye konuştu.

 

Oyunculuğunu Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmenleri, Türk ve Alman öğrenciler, Ingolstadt şehir tiyatrolarında görevli Alman tiyatro oyuncuları ve Türk Kültür Eğitim Derneği üyelerinin yaptığı iki dilli tiyatroya Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğrencilerinden oluşan müzik grubu söyledikleri Türkçe ve Almanca şarkılarla eşlik etti.

 

Etkinliğe katılan veliler, Türkçe Türk Kültürü derslerine katılan öğrencilerin de görev aldığı bu tür faaliyetlerin gerçekleştirilmesinden memnun olduklarını dile getirdi.

 

12-04-201912-04-201912-04-201912-04-201912-04-201912-04-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.