Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Almanya’da 23 Nisan Coşkusu

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” Almanya’nın Schwaben bölgesinde büyük bir coşkuyla kutlandı.
Almanya’da 23 Nisan Coşkusu

Okul aile birliği koordinasyonunda, bölgede görev yapan Türkçe Türk Kültürü dersi öğretmeni Nazlı Tok’un hazırladığı programa, Türkiye Münih Başkonsolosu Mehmet Günay, Münih Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Çakır, Krumbach 3. Belediye Başkanı Clemens Ganz, Bölge DITIB yöneticileri, Schwaben bölgesinde görev yapan Türkçe Türk Kültürü dersi öğretmenleri, Krumbach okul aile birliği yönetici ve üyeleri ile bölge halkı katıldı.

 

Yaptığı konuşmada 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın dünyanın tek çocuk bayramı olduğunu hatırlatan Başkonsolos Günay, dünya çocuklarının mutluluğuna ve eğitimlerinin önemine değindi.

 

Eğitim ataşesi Çakır da konuşmasında köken dilinin yaşatılması ve gelecek kültürlere aktarılmasının önemine dikkat çekerek anadilini öğrenen çocukların ikinci dili daha iyi öğreneceklerini ve bu durumun çocuğun hem okul başarısına hem de sosyal hayatına olumlu etkilerinin olacağını ifade etti.

 

Programda, Babenhausen, Thannhausen ve Krumbach’ten gelen öğrenciler modern dans gösterilerinin yanında Türkiye’nin her bölgesinden halk oyunlarını oynayıp, şiirler okuyarak türküler ve çocuk şarkıları söyledi.

 

Ayrıca programda veliler tarafından hazırlanıp katılımcılara ikram edilen Türk mutfağı yemekleri ise büyük beğeni topladı.

 

22-04-201922-04-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.