Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Almanya'da Türkçe Derslerinin 50. Yılı

Almanya'da Türkçe derslerinin başlamasının 50. Yılı olması münasebetiyle Türkiye Münster Başkonsolosluğu ile Münster Valiliği'nin iş birliğinde Gelsenkirchen şehrinde "Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Okullarında Türkçe Anadil Derslerinin 50. Yılı" adlı konferans düzenlendi.
Almanya'da Türkçe Derslerinin 50. Yılı

Açılış konuşmasında Türkçe öğretmenlerinin elli yıl önce Almanya´ya gidiş sürecini anlatan Münster Eğitim Ataşesi Necmettin Güler, 50. yıl için planlanan faaliyetler hakkında bilgi verdi.

 

Gelsenkirchen Belediye Başkan Yardımcısı Anette Berg; "Gelsenkirchen çok kültürlü yapıya sahip bir şehrimiz ve Türkler de bu yapının önemli bir parçasını oluşturmakta." diye konuştu.

 

KRV Eyalet Parlamentosu Üyesi Milletvekili Sebastian Watermeier de çok kültürlülük ve eğitimde fırsat eşitliği üzerinde durdu.  

 

Türkiye Münster Başkonsolosu Pınar Gülün Kayseri ise konuşmasında anadil Türkçe dersinin kültürel bir hak olduğunu, Türk öğrencilerinin kendi dilsel ve kültürel köklerinin kamu önünde kıymetlendirilmesini sağladığını ve ayrıca Türkçe dersinin çok dilliliğe de teşvik ettiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

"Çok dillilik insanın ufkunu genişlettiği gibi bilgi ve tecrübelerini de artırır. Bu gibi ortak paydalarda ilerlemek için bir arada çaba gösterilmesi gerekmektedir."

 

Konuşmaların ardından KRV Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Susanne Blasberg-Bense, Türkiye Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal Yıldız, Dilbilimci Prof. Dr. Willhelm Grießhaber, Duisburg-Essen Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ünalan ve KRV Türkçe Sorumlusu Jurgen Mathey sunumlarını yaparak, katılımcılar tarafından yöneltilen soruları cevaplandırdı.

 

Başkonsolos Kayseri, 1969 yılında Millî Eğitim Bakanlığınca Almanya'ya atanan ilk öğretmenlerden Celalettin Ağırbaş'a plaket takdim etti.

 

Konferansta Intev Bottrop Veli Derneği'nin Selcem grubu sahne alarak Türk halk müziği söyledi.

 

İlk olarak KRV eyaletinde gerçekleştirilen etkinlik yıl boyunca "50. Yılında Türkçe Dersleri" başlığı altında, Berlin Eğitim Müşavirliğinin koordinasyonunda Almanya'nın diğer eyaletlerinde de yapılacak. 

 

Konferansa Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti milletvekilleri, Eyaletteki Eğitim Ataşeleri Prof. Dr. Mustafa Gencer, Hacer Özdoğan ve Doç. Dr. M. Fikret Arargüç, Dr. Ali Sak, Türkçe gönüllüleri, Veli dernekleri temsilcileri, okul müdürleri, il eğitim müdürleri, anadil ve yabancı dil Türkçe dersi öğretmenleri katıldı.

 

06-05-201906-05-201906-05-201906-05-201906-05-201906-05-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.