Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Müzikle Kurulan Dostluk Köprüsü

Türkiye'nin Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğinin ev sahipliğinde "Kardeş Okul Projesi" kapsamında İstanbul'daki özel bir okul ile Almanya'nın Iserlohn şehrindeki Gesamtschule'de (Karmaokul) öğrenim gören öğrenciler, Almanya'nın Essen şehrinde bulunan Katakomben Tiyatrosunda konser verdi.
Müzikle Kurulan Dostluk Köprüsü

Konsere Türkiye'nin Essen Başkonsolosu Şenel Cebeci, Essen Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Mehmet Fikret Arargüç, KRV Eyaleti Parlamento Başkan Yardımcısı ve Türk-Alman Dostluk Köprüsü Başkanı Carina Barbara Gödecke, KRV Eyaleti Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Susanne Blansberg-Bense, Arnavutluk Fahri Konsolosu Hubert Schulte-Kemper ve Arnsberg Valiliği Eğitim Müsteşar Vekili Micheal Albrecht katıldı.

 

Yaklaşık 200 seyircinin olduğu konserde İstanbul'daki özel okul öğrencileri Türkçe şarkılar söyleyip halk oyunlarımızı sergilerken Gesamtschule (Karmaokul) öğrencileri de müzikal gösteri sundu.

 

Essen Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Mehmet Fikret Arargüç kapanışta yaptığı konuşmada Türkiye'den Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenlerinin gidişinin 50. yılı olduğunu, bu kutlamanın aynı zamanda öğretmenlerimize de yapıldığının altını çizdi.

 

Eğitim Ataşesi Arargüç 3 Ekim'in Almanya'nın birleşme günü olduğunu hatırlatarak bu birleşmenin aynı zamanda Almanya'da yaşayan tüm toplumların birleşmesi olduğunu vurguladı.

 

Görev bölgelerinde elliye yakın kardeş okul olduğunu ifade eden Eğitim Ataşesi Arargüç, bundan sonraki amaçlarının kardeş okul projesini daha aktif kullanarak bu sayının artırılması yönünde olacağını söyledi.

 

Eğitim Ataşesi Arargüç, emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Programın sonunda Eğitim Ataşesi Arargüç'e, Iserlohn Karma Okulu öğretmeni Lütfi Salman'a ve Eğitim Ataşeliği Mahalli Katibi Mustafa Aksu'ya katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

 

İlki geçtiğimiz Nisan ayında İstanbul'da gerçekleşen projede her iki okulun öğrencileri "Caz Anadolu ile Buluşuyor" adı altında konser vermişti.

 

08-10-201908-10-201908-10-201908-10-201908-10-201908-10-201908-10-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.