Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Bakan Selçuk, Tiran'da Türkçe Öğrenen Öğrencilerle Buluştu

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Arnavutluk'a giden Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile görüşmesinin ardından Arnavutluk Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Evis Kushi ile birlikte Asım Vokshi Yabancı Diller Lisesindeki öğrencilerle bir araya geldi.  Öğrencilerle çevrim içi sohbet eden Bakan Selçuk, "Sizlerin Türkçe dersi konusundaki tercihiniz bizim için çok değerli, sizlerle Türkçe sohbet etmek ise heyecan ve gurur verici." dedi. Daha sonra Bakan Selçuk ve Bakan Kushi, restorasyonu gerçekleşen Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulunun açılış törenine katıldı.
Bakan Selçuk, Tiran'da Türkçe Öğrenen Öğrencilerle Buluştu

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Arnavutluk Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Evis Kushi ile birlikte Asım Vokshi Yabancı Diller Lisesini ziyaret ederek Türkçe dersi alan öğrencilerle Covid-19 nedeniyle çevrim içi ders etkinliğine katıldı.

 

Öğrencilerle Türkçe sohbet eden Bakan Selçuk, kendilerine eğitimlerinde başarılar dileyerek "Sizlerin Türkçe eğitimi konusundaki tercihi bizim için çok değerli, sizlerle Türkçe sohbet etmek ise heyecan ve gurur verici." diye konuştu.

 

Bakan Selçuk, ardından Türkiye'nin Tiran Büyükelçiliği destekleriyle restorasyonu gerçekleştirilen Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu'nda açılış törenine katıldı.

 

Bakan Selçuk,  açılışta yaptığı konuşmada, okula Mustafa Kemal Atatürk isminin verilmesinde emeği geçen belediye yetkililerine teşekkür ederek kendileri için böyle bir okulda bilgili, ülkesini seven, dünyayı tanıyan çocukların yetişmesinin önemli olduğunu dile getirdi.

 

Bütün eserlerin bir hayalden, fikirden doğduğunu dile getiren Bakan Selçuk, Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük ve eşinin başlatıp hayırseverlerin destek verdiği bir hayalle başlayarak böyle bir noktaya geldiğini söyledi.

 

Katkı veren herkese teşekkür eden Bakan Selçuk, "Türkiye'den çocuklarımızın buraya gelmesi, buradaki çocuklarımızın Türkiye'ye gitmesi ve iş birliğinin güçlenmesi bu tür eğitim kurumları sayesinde daha da artacaktır diye umut ediyorum." şeklinde konuştu.

 

Bakan Kushi de okulun restorasyon sonrasında daha çağdaş bir ortam kazandığını, dış mekândan spor tesislerine kadar, özellikle derslikler, laboratuvarlar, ısıtma sistemi ve her konuda gerçekleştirilen yenileme çalışmaları ile okulda eğitim sürecinin geliştirilmesi için daha uygun hâle getirildiğini kaydetti.

 

Bakan Kushi, "Eğitim alanında yapılan her destek, ne kadar mütevazı olsa da çok önemlidir. Eğitim alanında yapılan yatırımdan daha önemli bir destek yoktur. Bir ülkenin 10 veya 20 yıl sonra ne kadar gelişmiş olduğunu görmek isterseniz, eğitiminin bugün nasıl olduğuna bakmalısınız. Bugünkü bu katkı, Türkiye'nin yıllarca Arnavut halkına verdiği desteğin kanıtıdır. Bu sadece bir örnek ancak tek örnek değil." değerlendirmesinde bulundu.

 

Türkiye Maarif Vakfının Üniversitesine Ziyaret

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve beraberindeki heyet, daha sonra Türkiye Maarif Vakfına ait New York Tiran Üniversitesini (UNYT) ziyaret etti.

 

UNYT Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu ile görüşen Bakan Selçuk, burada düzenlenen programa katıldı.

 

Vakfın Arnavutluk'taki üniversitesi ve dünyada kendi bünyesi içerisinde tek üniversitesinin güzel bir yerleşkede olduğunu dile getiren Bakan Selçuk, üniversitesinin başarısı için bundan sonra da her türlü katkıyı sağlayacaklarını söyledi.

 

Bakan Selçuk, Maarif Vakfının üniversitesinin geleceğe emin adımlarla yürüyerek insanlığa katkıda bulunacağından emin olduklarını ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti:

"Üniversitemizin kamu diplomasisiyle entegre biçimde uluslararası düzeyde uzmanlar yetiştirmesi, mezunlar vermesi ve misyonunu dünyaya ve bu ülkeye katkı sağlaması anlamında büyüteceğini düşünüyorum. Burada bilimin yol göstericiliğinde evrensel standartları dikkate alan ve Arnavutluk'un gelişimine de hizmet eden bir bakış açısıyla kaliteli bir yükseköğretimin yürütülmesi, sürdürülmesi bizim açımızdan çok önemli." sözlerine yer verdi.

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.