Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 

Bakanımız Sayın Nabi Avcı: “Ortak Türk Tarihi Kitabının Programı Onaylandı”

Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Genel Müdürümüz Ziya Yediyıldız’ın da bulunduğu heyetle Bakü’de düzenlenen Türk Keneşi Eğitim Bakanları 3. Toplantısına katıldı.
Bakanımız Sayın Nabi Avcı: “Ortak Türk Tarihi Kitabının Programı Onaylandı”

 

Toplantıda alınan kararlar ve temaslarıyla ilgili basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Bakan Avcı, şunları söyledi:

"Ortak Türk tarihi kitabının programı onaylandı. Bu kitapları Türk Keneşi Devlet Başkanları toplantısında alınan karar gereği kurulan Türk Akademisi hazırlayacak. Kitapların programları hazırlanmaya başladı. İlk olarak da tarih kitabının hazırlığı tamamlanmış oldu. 1500´lü yıllara kadar gelen ortak tarihimizin önce seçmeli, sonra zorunlu okutulması şeklinde ilke kararı alındı. Aynı işlem önümüzdeki Nisan ayına kadar coğrafya ve edebiyat kitapları için de gerçekleştirilecek. Böylece çocuklarımız ortak tarih, coğrafya ve edebiyatımızı birinci elden tanıma fırsatı bulacak."

Sayın Bakanımız, toplantıda alınan bir diğer önemli kararın üye ülkeler arasında öğrenci ve öğretmek mübadelesiyle ilgili olduğunu ifade ederek, ilerleyen süreçte Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan arasında öğrenci ve öğretmen değişimleri programlarının yürürlüğe konulacağını açıkladı.

Türk Keneşi Öğrenci Meclisi oluşturulması konusunun da onaylandığını söyleyen Bakanımız Nabi Avcı, eğitim bakanlarından oluşacak bir Bilim İcra Kurulu´nun da oluşturulmasına karar verildiğini ve bu kurulun Türk Akademisi´ne bilimsel faaliyetlerinde lojistik destek sağlayacağını, üniversiteler arasında denklik sorunlarını ve üniversiteler arası işbirliklerini geliştirmek konularını da görüştüklerini, uzun vadede çok olumlu sonuçlar doğuracak kararlar aldıklarını vurguladı.

 

2015´in Yusuf Has Hacib´in 1000. doğum yıl dönümü, aynı zamanda Kitabı Dede Korkut´un bilinen nüshasının bulunmasının 200. yılı olduğunu hatırlatan Bakanımız Nabi Avcı, hem Kutadgu Bilig´in hem de Dede Korkut´un daha fazla tanıtılması için çalışmalar yapılacağını, bu konuda UNESCO ile işbirliği yapma kararın alındığını belirtti.

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü, C Blok 06560 Yenimahalle/ANKARA - (0312) 413 2002 2003

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.